събота, 27 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3877 прочитания

    ЕС се разцепи

    Формира се нов фискален съюз, в който влиза и България
    09 декември 2011, 13:51 a+ a- a

    Развод по британски или как Европа тръгна по различни пътища. 17-те страни членки на еврозоната плюс още девет, включително и България, се договориха да формират нов фискален съюз. Великобритания блокира предложението.

    „Взето беше решение, 17-те страни от еврозоната плюс други шест да подпишат междуправителствено споразумение. Други две все още нямат мандат да вземат подобно решение”, отбеляза след срещата на върха в Брюксел президентът на ЕС Херман Ван Ромпой.



    Новият договор трябва да бъде одобрен до март 2012. Той предвижда:

    •    по-силна интеграция между 26-те страни;
    •    засилен бюджетен надзор от Брюксел, т.е. тези страни трябва да представят националните бюджети за разглеждане в Европейската комисия;
    •    те трябва да поддържат балансирани бюджети, което означава, че структурният им дефицит не трябва да надвишава 0.5% от БВП. Това трябва да бъде включено като изискване в конституциите им.
    •    автоматични санкции за страните, чийто бюджетен дефицит надхвърля 3% от БВП, освен ако с квалифицирано мнозинство не бъдат отхвърлени;
    •    еврозоната плюс новите шест страни планират да предоставят на МВФ допълнителни 200 милиарда евро за спасяване на затруднени европейски страни.

    Споразумението се счита за успех на тандема МЕРКОЗИ, който успя да наложи предложението си за фискалния съюз. „Много съм доволна от резултатите”, отбеляза германският канцлер Ангела Меркел. „Светът ще се убеди, че Европа се учи от грешките си”, допълни тя.

    Експертите обаче очакват да възникнат правни проблеми с новия пакт.

    От своя страна британският премиер Дейвид Камерън отбеляза, че не може да допусне подписването на „договор в договора”. Според него 26-те страни ще трябва да направят радикални промени за сметка на националния си суверенитет. „Ние никога няма да се присъединим към еврозоната и никога няма да отдадем част от суверенитета си, както ще се наложи сега на останалите страни”, посочи още Камерън.



    По повод отказа на Великобритания да се включи в новия съюз френският президент Никола Саркози подчерта: „Ние няма да се извиняваме за това, че искаме да спасим еврото”.

    Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозо коментира, че „би предпочел единно решение". "След като стана ясно, че това е невъзможно, смятам, че е по-правилно обвързване поне на страните, които са готови да направят това веднага”, посочи Барозо.

    Дали новото споразумение ще доведе до стабилизиране на еврото е спорен въпрос, отбеляза в свой коментар списание Economist. Постигнатите договорености се фокусират изключително върху бюджетната дисциплина. Малко внимание се обръща на това как ще се стимулира икономическият растеж, коментира още изданието.

    Договореностите в Брюксел не успяха да успокоят и пазарите. Борсите в Азия и Европа отбелязаха спад.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 23 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 23 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 24 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 24 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 1 ден
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години