петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1532 прочитания

    Световна банка: Отпадъците в световен мащаб може да се увеличат със 70%

    До 2050 населението в България ще намалее с близо 2 милиона, но човек ще генерира 40% повече боклук, прогнозира организацията
    21 септември 2018, 13:48 a+ a- a

    Ако не бъдат взети спешни мерки, обемът на боклуците в световен мащаб ще се увеличи със 70 процента до 2050 г. и ще достигне 3,4 милиарда тона, посочва Световната банка в свой доклад. Организацията прогнозира още, че в същия период населението в България ще намалее с  близо 2 милиона, но ще генерира около 8,42% повече боклук годишно или с 40% повече на човек на ден.

    Въпреки че богатите страни представляват едва 16 на сто от световното население, те произвеждат над една трета (34 процента) от отпадъците на планетата.

    Регионът на Европа и Централна Азия обхваща 57 държави и население от 912 млн. души през 2016. Програмите за ограничаване на отделянето на отпадъци и рециклиране стават все повече. Въпреки това през 2016 са отделени 392 млн. тона отпадъци или средно по 1.18 кг. на човек на ден.

    Страните с най-малко отпадъци са разположени предимно в Източна Европа и Централна Азия и типично имат и по-нисък брутен вътрешен продукт на глава от населението.

    България е близо до средното ниво с 1.17 кг. отпадъци на човек на ден. Световна банка прогнозира, че до 2030 при население от 6.4 млн. души ще генерираме 3.306 млн. тона боклук годишно. Очакванията за 2050 са населението на страната да бъде 5.4 млн. души, а отделените отпадъци - 3.295 млн. тона годишно.

    Това означава, че се очаква средностатистическият български гражданин да генерира с близо 40% повече боклук на ден, отколкото в наши дни.

    Най-много боклук се създава в няколко островни държави с голям приток на туристи и в големите икономически центрове в Западна Европа.

    Урбанизираните райони генерират средно 1.28 кг. отпадъци на човек. В някои държави разликата между стойностите за градовете и селата е незначителна. 

    Като състав в по-голямата си част отпадъците са органични. Една трета от генерирания боклук представлява храна и растения, а 12% е пластмаса. 

    Източна Азия и Тихоокеанският регион са отговорни за близо една четвърт (23 процента) от всички боклуци. Очаква се Субсахарска Африка да утрои, а Южна Азия да удвои до 2050 обема отпадъци, които произвеждат. 

    Световната банка препоръчва да се предостави финансова помощ на страните, които имат най-голяма нужда да разработят системи за управление на отпадъци, както и да се подкрепят инициативи за намаляване на употребата на пластмаса и за ограничаване на хранителните отпадъци.

    От 2000 Световната банка е инвестирала над 4,7 милиарда долара в програми за управление на отпадъци по света. 

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 6 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 6 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 6 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 7 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 9 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години