неделя, 28 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1326 прочитания

    МВФ може да мобилизира $1 трилион за подпомагане на световната икономика

    Кристалина Георгиева с 3 основни препоръки за финансово управление, които да помогнат за укрепване на глобалната икономика
    16 март 2020, 16:04 a+ a- a

    Международният валутен фонд (МВФ) е готов да мобилизира своя капацитет в размер на 1 трилион щатски долара с цел отпускане на заеми, за да помогне на своите страни-членки да се преборят с последиците от избухването на пандемията от коронавирус. Това пише в блог пост, публикуван и на сайта на международната финансова институция, директор на на МВФ Кристалина Георгиева. В коментара си тя обяснява кои са трите основни стъпки, които трябва да се предприемат от правителства и централни банки в глобален мащаб, за да бъде избегната тежка икономическа криза от глобален характер.

    Първо – фискални стимули, които да предотвратят дългосрочни икономически „повреди“. Второ монетарни политики и координирани действия (каквито големите централни банки вече демонстрираха), които да подкрепят търсенето и да усилят потребителското доверие. Трето – регулаторна намеса. Надзорът на финансовите системи трябва да се стреми да поддържа баланса между финансова стабилност, поддържане на банковата система и устойчивата икономическа активност.

    МВФ може да предостави до $50 милиарда на развиващите се и възникващи икономики* и до $10 милиарда за държави с ниски доходи чрез концесионно финансиране с нулеви лихви. Фондът вече има 40 уговорки на обща стойност около $200 милиарда. В много случаи тези уговорки могат да осигурят още един канал за разпределение на кризисно финансиране, уточнява георгиева. От МВФ са получили запитвания от други 20 държави.

    В допълнение Фондът за ограничаване на катастрофите (Catastrophe Containment and Relief Trust – CCRT) може да помогне на най-бедните държави за незабавно облекчаване на дълговете им, което ще освободи средства за влагане в здравеопазване, ограничаване на вируса и смекчаване на последиците от него. В тази връзка Георгиева хвали обещаните от Великобритания $195 милиона за CCRT, който вече разполага с близо $400 милиона за облекчаване на дългове. „Нашата цел е, с помощта на донори, да ги увеличим до 1 милиард“, пише още Георгиева с воя коментар. 

    По този начин МВФ може да помогне на всичките си 189 страни-членки и да покаже стойността на международната помощ. „Защото в крайна сметка как ще отговорим на тази криза не е въпрос само на един метод, един регион или една държава в изолация. Само чрез споделяне, координация и сътрудничество ще бъдем способни да стабилизираме глобалната икономика и да я възстановим напълно“, казва още директорът на МВФ.

    *Възникващите икономики нарастват бързо и стават по-важни на световния икономически пазар, докато развиващите се полагат тежки усилия за постигане на икономически ръст и имат нужда от подкрепата на търговски партньори по света.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 2 дни
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 2 дни
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 2 дни
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 2 дни
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години