вторник, 23 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    70406 прочитания

    Китайски учен: Голямата грешка в САЩ и Европа е, че хората не носят маски

    Според Джордж Гао, директор на Китайския център за контрол и превенция на заболяванията, това е една от причините за бързото разпространение на COVID-19
    28 март 2020, 11:44 a+ a- a

    Най-голямата грешка, която допускат хората в  САЩ и Европа е, че не носят маски.

    Това коментира Джордж Гао, директор на Китайския център за контрол и превенция на заболяванията в интервю за Американската асоциация за съдействие на науката (AAAS).

    Гао и екипът му предоставиха важни данни на съвместната мисия между китайски и международни учени, организирана от Световната здравна организация (СЗО). През февруари СЗО излезе с доклад, след като обиколи Китай, за да разбере как страната се спрява с епидемията от коронавирус (повече за изводите в доклада ТУК).

    „Голямата грешка в САЩ и Европа е, че хората не носят маски. Коронавирусът се предава чрез капчици и при близък контакт. Трябва да носите маска, защото когато говорите, от устата ви винаги излизат капчици. Много хора имат асимптоматични или пресимптомни инфекции. Ако носят маски за лице, това може да попречи на капчиците, които пренасят вируса, да излязат и да заразят другите“, казва Джордж Гао. 

    Относно поуките, които другите държави могат да си извклекат от Китай за справяне с разпространението на вируса, Гао коментира, че социалното дистанциране е основна стратегия за контрол на всички инфекциозни заболявания, особено ако те са респираторни.

    „Първо, използвате „нефармацевтични стратегии“, защото липсват лекарства или ваксини. Второ, трябва да сте сигурни, че изолирате всички случаи. Трето, близките контакти трябва да бъдат под карантина. Четвърто, спирате публичните събития. Пето, ограничавате движението”.

    Според Гао е необходимо и редовно измерване на температурата на хората при посещение на магазини, сгради, спирки на градския транспорт... „Където и да влезете в Китай, има термометри. Трябва да се опитвате да мерите температурата на хората толкова често, колкото е възможно, за да сте сигурни, че който има висока температура, остава навън.”

    Според учения един от най-важните въпроси за COVID-19 към момента е доколко е стабилен този вирус в околната среда. „Хората погрешно смятат, че този вирусът е особено чувствителен към температура или влажност. Но както вече показаха както китайски, така и американски проучвания, изглежда, че е много устойчив върху някои повърхности. Може да оцелее дълго време в много среди. И по тази тема ни трябват научнообосновани отговори.”

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 минути
    БНБ: Чуждите инвестиции у нас със спад от 66% за година
    Най-големите вложения в страната за януари-февруари 2024 са от Италия, Нидерландия и Гърция
    преди 44 минути
    Във Варна бе открита училищна лаборатория за екология и зелена енергия
    Общо 55 училища в България се включват в съвместни лаборатории, в които ще се създават предложения за промени в различни области на образователния процес
    преди 17 часа
    С 1 софийска заплата може да си купите 1 кв.м. жилищна площ в столицата
    Търсенето ще остане голямо, а ръстовете в цените ще бъдат малко над очакваните нива от 5-10%, сочи анализ на Bulgarian Properties
    преди 19 часа
    Lidl открива аутлет магазин за нехранителни стоки
    Селекцията от продукти се различава от останалите обекти
    преди 19 часа
    преди 20 часа
    Tesla намали допълнително цените в САЩ и Китай
    В Азия цената е намалена с около $2000