четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1319 прочитания

    ЕС с общ подход към мобилните приложения за борба с коронавирус

    ЕК вече започна обсъждане с мобилните оператори с цел да бъдат обхванати всички държави членки
    08 април 2020, 19:57 a+ a- a

    Европейската комисия препоръча стъпки и мерки за разработване на общ подход на ЕС при използването на мобилни приложения и данни в отговор на пандемията от коронавирус. Цифровите инструменти могат да изиграят важна роля при постепенното премахване на ограничителните мерки в подходящия момент, ако са съобразени с правилата на ЕС и ако са добре координирани, посочват от ЕК.

    Идеята е съвместно с държавите членки да се приеме обш инструментариум, който да допринесе:

    - за ефективно и по-целенасочено социално дистанциране и за предупреждаване, предотвратяване и проследяване на контактите;

    - както и общ подход за моделиране и прогнозиране на разпространението на заразата чрез анонимизирани и агрегирани мобилни данни за местоположението.

    Препоръката на ЕК съдържа:

    - спецификации, чрез които да се гарантира медицинска и техническа ефективност на информацията за мобилността и на приложенията за предупреждаване и проследяване;

    - мерки за избягване на разпространението на несъвместими приложения;

    - изисквания за подпомагане на оперативната съвместимост и насърчаване на общи решения;

    - механизми за управление, които да се прилагат от органите за обществено здравеопазване, и сътрудничество с Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC);

    - набелязване на добрите практики и механизми за обмен на информация относно функционирането на приложенията;

    - както и споделяне на данни със съответните епидемиологични публични органи, включително предоставяне на агрегирани данни на ECDC.

    Комисията ще предостави насоки, включително относно защитата на данните и последиците за неприкосновеността на личния живот.

    Целта на общия инструмент е да се анализират моделите на мобилност, включително въздействието на мерките за изолация върху интензивността на контактите и съответно върху риска от заразяване. Тези данни ще помогнат съществено и навременно при настройката на инструментите, изготвящи модели за разпространението на вируса, както и при разработването на стратегии за отмяна на мерките за изолация в отделните общества.

    На 23 март Комисията вече започна обсъждане с мобилните оператори с цел да бъдат обхванати всички държави членки. Данните ще бъдат изцяло анонимизирани и предавани на Съвместния изследователски център (СИЦ) с цел обработване и моделиране. Те няма да бъдат споделяни с трети страни и ще се съхраняват само докато трае кризата. 

    До 15 април 2020 държавите членки ще разработят съвместно с Комисията и Европейския комитет по защита на данните инструментариум за общоевропейски подход към мобилните приложения. За да подпомогне държавите членки, Комисията ще предостави насоки, включително относно защитата на данните и неприкосновеността на личния живот. Държавите членки следва да докладват за предприетите от тях действия до 31 май 2020 и да представят мерките си на другите държави членки и на Комисията за партньорска проверка. Комисията ще прави оценка на постигнатия напредък и ще публикува периодични доклади от юни 2020 до края на кризата, като същевременно ще препоръчва действия и/или постепенното премахване на мерките, които вече не са необходими.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 16 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 16 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 16 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 18 часа
    преди 21 часа