Японското правителство обяви във вторник, че ще започне да изпуска пречистена радиоактивна вода от разрушената атомна централа Фукушима в Тихия океан след две години. Това е ход, на който яростно се противопоставят рибарите, жителите и съседите на Япония.
Решението, за което дълго се спекулираше, но се отлагаше с години заради опасения и протести за безопасността, бе взето по време на среща на министрите в кабинета, които одобриха освобождаването в океана като най-добрия вариант.
Натрупаната вода се съхранява в резервоари в завода Дайчи във Фукушима от 2011 г., когато масивно земетресение и цунами повредиха реакторите и охлаждащата вода се замърси и започна да изтича. Капацитетът на фабриката ще бъде запълнен в края на следващата година, уточнява AP.
Премиерът Йошихиде Суга заяви, че изпускането в океана е най-реалистичният вариант и че изхвърлянето на водата е необходимо за завършване на десетилетия извеждането от експлоатация на централата във Фукушима. Той каза, че правителството ще работи, за да гарантира, че водата е безопасна и да помогне на местното земеделие, рибарство и туризъм.
Операторът на централата, Tokyo Electric Power Co., и държавни служители казват, че тритийът, който не е вреден в малки количества, не може да бъде отстранен от водата, но всички останали избрани радионуклиди могат да бъдат намалени до нива за освобождаване. Някои учени казват, че дългосрочното въздействие върху морския живот от излагане на ниски дози на такива големи количества вода е неизвестно.
Правителството подчертава безопасността на водата, наричайки я „обработена“, а не „радиоактивна“, въпреки че радионуклидите могат да бъдат намалени само до нива за изхвърляне, но не и до нула. Количеството радиоактивен материал, което би останало във водата, е неизвестно.