понеделник, 02 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8109 прочитания

    17 трлн. евро ще струва на света разпадането на еврозоната

    Икономиката на България ще пострада сериозно при излизане на Гърция от валутния съюз, сочи немско проучване
    18 октомври 2012, 16:13 a+ a- a

    До 17 трилиона евро може да загуби световната икономика, ако страните от PIGS (Португалия, Италия, Гърция и Испания) напуснат еврозоната. Това сочи проучване на германската група за икономически изследвания Prognos по поръчка на фондация Bertelsmann, цитирано от Spiegel. То изследва възможните последици от евентуалното излизане на закъсалите южноевропейски страни от еврозоната.

    Експертите са изчислили не само колко пари биха изгубили кредиторите на затруднените страни, но и за първи път са анализирали последиците за икономическия растеж в 42-те най-важни развити и развиващи се икономики до 2020, които създават над 90% от световната икономика.

    И ако излизането на Гърция и Португалия от валутния съюз би имало сравнително слабо негативно влияние върху световната икономика, то напускането на Испания и Италия би довело до световна рецесия, която ще свие глобалния БВП с над 17 трилиона евро до 2020.

    Ако Гърция се върне към драхмата, то това ще струва на световната икономика 674 милиарда евро в периода 2013-2020. Атина би изгубила 164 милиарда. От Bertelsmann посочват, че при излизане на южната ни съседка от еврозоната икономиката на България ще е сред най-силно засегнатите.

    Ако Португалия последва Гърция, това би струвало на света 2.4 трилиона. При този сценарий САЩ ще загубят 365 млрд. евро, Китай - 275 млрд. евро, а Германия – 225 млрд. евро.

    В случай че Испания също напусне „евроклуба”, загубите за световната икономика ще достигнат 7.9 трилиона евро, от които по 1.2 трилиона за САЩ и Франция, и 805 милиарда за Германия.

    Ако и Италия се откаже от еврото, ще станем свидетели на глобална рецесия, която ще доведе до загуби от 17.2 трилиона евро в световен мащаб. Най-силно ще пострадат Франция (-2.9 трилиона), САЩ (-2.8 трилиона), Китай (-1.9 трилиона) и Германия (-1.7 трилиона).

    „В сегашната ситуация не трябва да допускаме кризата в Европа да се превърне в опустошителен горски пожар”, посочват от Bertelsmann.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 26 минути
    Канада обвини Google в създаване на рекламен монопол
    Делото прилича на заведеното в САЩ и цели разделяне на бизнесите на технологичния гигант
    преди 35 минути
    BILLA и EVN изграждат 25 зарядни станции за електромобили в България
    В следващите 18 месеца ще бъдат изградени 25 бързозарядни станции за електромобили в 9 града
    преди 55 минути
    преди 4 часа
    Бизнесът иска спешна оптимизация на процесите по наемане на служители от трети страни
    Недостигът на човешки ресурси в България е посочен от българските предприемачи на второ място сред проблемите, които изпитват
    преди 5 часа
    AMPECO привлече 26 млн. долара инвестиция
    Целта е растеж на продуктовите иновации и пазарното присъствие на компанията