Качеството на въздуха е най-лошото, откакто има статистика
Димът от канадските горски пожари бързо помрачи небето на Ню Йорк и изпрати индекса на качеството на въздуха над 400 вчера (7 юни), в „опасния“ диапазон. Показанията са най-лошите, откакто властите в САЩ започнаха да записват измервания на качеството на въздуха през 1999 г. Предупреждения бяха в сила и в голяма част от Североизтока и Средния Запад, пише The New York Times.
Димът принуди хората да останат на закрито и доведе до отмяна на събития на открито и закъснения на някои полети поради ниска видимост. Губернаторът Кати Хочул нарече влошаващото се качество на въздуха в Ню Йорк „спешна криза“, предупреждавайки, че може да продължи няколко дни. „Хората трябва да се подготвят за това в дългосрочен план“, каза тя.
Канада, където стотици пожари горяха извън контрол от рано вчера, също беше обгърната от дим. Части от Квебек и Онтарио бяха под предупреждение за смог, а експерти предупредиха, че въздухът в Торонто и на други места вероятно ще се влоши.
Лошото качество на въздуха може да има широко разпространени ефекти сред здрави хора и сериозни такива за тези с респираторни заболявания. Такива високи стойности са типични за мегаполиси като Джакарта или Ню Делхи, но са рядкост за Ню Йорк, където десетилетия щатски и федерални закони са помогнали за намаляване на емисиите.
По повод обстановката в Ню Йорк генералният секретар на Оон Антонио Гутериш написа в Twitter: „В нашата централа на ООН в Ню Йорк можем да усетим влошеното качество на въздуха, докато димът от горските пожари в Канада се придвижва на юг. С покачването на глобалните температури необходимостта от спешно намаляване на риска от горски пожари е критична. Трябва да постигнем мир с природата. Не можем да се откажем.“