петък, 20 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1106 прочитания

    2023 г. е на път да се превърне в най-горещата година в историята

    Септември е най-топлият в световен мащаб, с 0,93C над средната температура за същия месец през 1991-2020 г.
    06 октомври 2023, 16:02 a+ a- a

    Снимка: Economy.bg

    Тази година е на път да се превърне в най-горещата година в историята, като средната глобална температура до момента е с 0,52 градуса по Целзий по-висока от средната, съобщи Службата на Европейския съюз за изменението на климата Коперник. Глобалната температура за януари-септември също е с 1,4C по-висока от средната прединдустриална (от 1850 до 1900 г.), добавя институтът, тъй като изменението на климата тласка глобалните температури до нови рекорди, а краткосрочните метеорологични модели също водят до температурни движения.

    Миналият месец е най-топлият септември в световен мащаб, с 0,93C над средната температура за същия месец през 1991-2020 г., а глобалната температура за месеца е най-нетипичният топъл месец от всяка година в набора от данни ERA5, който датира от до 1940 г., припомня „Ройтерс“.

    Учените твърдят, че изменението на климата, съчетано с появата тази година на метеорологичния модел Ел Ниньо, който затопля повърхностните води в източната и централната част на Тихия океан, е довело до рекордните температури.

    „Безпрецедентните температури за времето от годината, наблюдавани през септември, след рекордно лято, счупиха рекордите с изключителен темп. Този екстремен месец придвижи 2023 г. в съмнителната чест на първо място – на път да бъде най-топлата година и около 1,4 C над средните прединдустриални температури“, каза в изявление Саманта Бърджис, заместник-директор на Коперник, цитирана от „Ройтерс“. „Два месеца след COP28 чувството за спешност за амбициозни действия в областта на климата никога не е било по-критично“, каза тя, имайки предвид Конференцията на ООН за изменението на климата.

    Миналата година не беше рекордна, въпреки че светът беше с 1,2C по-топъл от прединдустриалните времена. Предишният рекорд е от 2016 и 2020 г., когато температурите са средно с 1,25 градуса по Целзий по-високи.

    Средната температура на морската повърхност за септември над 60°S–60°N достигна 20,92C, което е най-високата регистрирана температура за септември и втората най-висока за всички месеци след август 2023 г., казва Коперник. Анализът на службата се основава на милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции.

    Площта на морския лед в Антарктика остава на рекордно ниско ниво за времето от годината, докато ледът в Арктическо море е с 18% под средното.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 36 минути
    Банката на Англия остави лихвите непроменени
    Централната банка коригира прогнозата си за инфлацията в страната до края на годината
    преди 1 час
    преди 17 часа
    Meta купува 3,9 млн. въглеродни кредита в Латинска Америка
    Компанията се стреми към нетни нулеви емисии по веригата на стойността през 2030 г.
    преди 19 часа
    Технологичният застрахователен брокер Cargofort придоби Claims Trans
    С обединението клиентите на логистичния пазар получават още по-оптимизирани и по-персонализирани услуги от един център
    преди 20 часа
    Intel може да получи $3,5 млрд. финансиране от САЩ
    Компанията отговаря на условията за безвъзмездно финансиране
    преди 22 часа
    Tesla дава достъп до своите зарядни на електромобилите на GM
    След като предостави такъв на Ford и Rivian