Септември е най-топлият в световен мащаб, с 0,93C над средната температура за същия месец през 1991-2020 г.
Снимка: Economy.bg
Тази година е на път да се превърне в най-горещата година в историята, като средната глобална температура до момента е с 0,52 градуса по Целзий по-висока от средната, съобщи Службата на Европейския съюз за изменението на климата Коперник. Глобалната температура за януари-септември също е с 1,4C по-висока от средната прединдустриална (от 1850 до 1900 г.), добавя институтът, тъй като изменението на климата тласка глобалните температури до нови рекорди, а краткосрочните метеорологични модели също водят до температурни движения.
Миналият месец е най-топлият септември в световен мащаб, с 0,93C над средната температура за същия месец през 1991-2020 г., а глобалната температура за месеца е най-нетипичният топъл месец от всяка година в набора от данни ERA5, който датира от до 1940 г., припомня „Ройтерс“.
Учените твърдят, че изменението на климата, съчетано с появата тази година на метеорологичния модел Ел Ниньо, който затопля повърхностните води в източната и централната част на Тихия океан, е довело до рекордните температури.
„Безпрецедентните температури за времето от годината, наблюдавани през септември, след рекордно лято, счупиха рекордите с изключителен темп. Този екстремен месец придвижи 2023 г. в съмнителната чест на първо място – на път да бъде най-топлата година и около 1,4 C над средните прединдустриални температури“, каза в изявление Саманта Бърджис, заместник-директор на Коперник, цитирана от „Ройтерс“. „Два месеца след COP28 чувството за спешност за амбициозни действия в областта на климата никога не е било по-критично“, каза тя, имайки предвид Конференцията на ООН за изменението на климата.
Миналата година не беше рекордна, въпреки че светът беше с 1,2C по-топъл от прединдустриалните времена. Предишният рекорд е от 2016 и 2020 г., когато температурите са средно с 1,25 градуса по Целзий по-високи.
Средната температура на морската повърхност за септември над 60°S–60°N достигна 20,92C, което е най-високата регистрирана температура за септември и втората най-висока за всички месеци след август 2023 г., казва Коперник. Анализът на службата се основава на милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции.
Площта на морския лед в Антарктика остава на рекордно ниско ниво за времето от годината, докато ледът в Арктическо море е с 18% под средното.