Еврокомисията представи инструменти за управление на демографските промени в ЕС
ЕС планира при необходимост да преодолява недостига на работна ръка чрез управление на законната миграция на квалифицирани кадри, при пълно взаимно допълване с оптималното използване на талантите от ЕС.
Това е един от 4-те инструменти, представени от Европейската комисия, за управление на демографските промени в ЕС.
Останалите инструменти включват:
1) подкрепа за родителите чрез по-доброто съвместяване на семейните стремежи и платения труд, по-специално чрез осигуряване на достъп до качествени грижи за децата и добър баланс между професионалния и личния живот;
2) подкрепа и предоставяне на възможности на по-младите поколения да процъфтяват, да развиват уменията си, да разполагат с улеснен достъп до пазара на труда и до жилища на достъпни цени;
3) овластяване на по-възрастните поколения и поддържане на тяхното благосъстояние чрез реформи, съчетани с подходящи политики на пазара на труда и на работното място.
"Демографските промени имат дълбоки последици за нашите общества и икономики: от намаляване на раждаемостта на нашия континент до преминаването от застаряващо общество към общество на дълголетието. Тъй като демографските промени стават все по–осезаеми, съществува усещане за неотложност да се предприемат действия и на европейско равнище, за да не се превърнат в пречка за икономическия растеж и конкурентоспособността на ЕС! Предназначението на инструментариума, който представяме днес, е да се предоставят повече възможности на всички поколения; неговата цел е да се задейства точната комбинация от умения и таланти, необходими за нуждите на пазара на труда. Предлагаме това да бъде извършено във взаимодействие с държавите членки, като съчетаем инструментите на равнището на ЕС с национални мерки, за да стане Европа готова за дълголетие!", подчерта Дубравка Шуица, заместник-председател на ЕК по въпросите на демографията.
Според проучване „Евробарометър“ относно демографията, публикувано днес, 70% от европейците са съгласни, че демографските тенденции излагат на риск дългосрочно икономическия просперитет и конкурентоспособността на ЕС. Смята се, че най-неотложните демографски предизвикателства са застаряването на населението (42 %), както и намаляването на населението в трудоспособна възраст и недостигът на работна ръка (40 %).
През следващите години, при липсата на съгласувани и решителни действия по тези въпроси, населението на ЕС може да продължи да намалява и застарява, което оказва отрицателно въздействие върху икономиката, обществото и дългосрочната конкурентоспособност на ЕС. Ако тези тенденции са трайни, те могат да изострят недостига на работна ръка и да увеличат натиска върху държавните бюджети, като същевременно окажат силно въздействие върху инвестициите и производителността.