неделя, 28 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    542 прочитания

    ЕП иска мерки срещу дигиталната пристрастеност

    Парламентът призовава за разработване на етични цифрови продукти, които не разчитат на тъмни модели и пристрастяващи дизайни
    12 декември 2023, 14:43 a+ a- a

    Снимка: ЕП (©AdobeStock/Mirko Vitali)

    В доклад, приет с 545 гласа „за“, 12 „против“ и 61 „въздържал се“, евродепутатите предупреждават за пристрастяващия характер на онлайн игрите, социалните медии, стрийминг услугите и онлайн пазарите, които използват уязвимостите на потребителите, за да привлекат вниманието им и да монетизират своите данни. Те искат да увеличат защитата на потребителите чрез по-безопасни алтернативи, дори ако те не са толкова печеливши за социалните медийни платформи.

    Необходими са нови правила на ЕС
    Европейският парламент (ЕП) призовава Комисията да се справи със съществуващите правни пропуски и да въведе ново законодателство срещу пристрастяващия дизайн. Според евродепутатите Парламентът трябва да използва правото си на законодателна инициатива. Техният доклад призовава за оценка и забрана на вредни пристрастяващи техники, които не са обхванати от директивата за нелоялни търговски практики, като безкрайно превъртане, автоматично възпроизвеждане по подразбиране, постоянни нотификации и потвърждения за прочетено известие.

    Етичен по дизайн
    Подчертавайки липсата на прозрачност за потребителите и насилственото налагане на онлайн услугите, евродепутатите смятат, че компаниите трябва да бъдат задължени да разработват етични и справедливи цифрови продукти и услуги „по дизайн“ без тъмни модели, подвеждащ или пристрастяващ дизайн.
    За да се смекчи пристрастяващата природа на платформите и да се даде възможност на потребителите, Комисията се призовава да представи цифрово „право да не бъдете обезпокоявани“. Евродепутатите също така искат Комисията да създаде списък с добри дизайнерски практики като „помислете, преди да споделите“, изключване на известията по подразбиране, хронологични емисии, режим на сивото, автоматични заключвания и обобщения на общото време на екрана. Те също така предлагат кампании за повишаване на осведомеността за култивиране на по-безопасни и по-здравословни онлайн навици.

    Ефекти върху психичното здраве
    Признавайки положителния ефект, който социалните медии могат да имат върху обществото, евродепутатите са загрижени за физическите, психологическите и материалните щети, които може да има пристрастяващия дизайн, включително загуба на концентрация и когнитивни способности, прегаряне, стрес, депресия, ограничена физическа активност. Те са особено притеснени от продължителното въздействие върху здравето на непълнолетните и искат повече изследвания за рисковете, свързани с онлайн услугите.

    След гласуването докладчикът Ким Ван Спарентак (Зелени/ЕСА, Нидерландия) каза: „Никаква самодисциплина не може да победи триковете на Big Tech, подхранвани от армии от дизайнери и психолози, за да ви държат приковани към екрана. Ако не действаме сега, това ще окаже влияние върху психичното здраве и развитието на мозъка на следващите поколения. Днес Европейският парламент изпраща силен сигнал: ЕС трябва да бъде първият в света, който ще се справи с пристрастяващия дизайн на онлайн услугите.“

    Следващи стъпки
    Европейската комисия понастоящем оценява необходимостта от актуализиране на определено законодателство за защита на потребителите, за да се гарантира високо ниво на защита в цифровата среда, като резултатите се очакват през 2024 г. Докладът на Парламента ще бъде включен в текущата проверка.

    Предистория
    Проблемното използване на смартфон или интернет е свързано с по-ниско удовлетворение от живота и симптоми на психично здраве като депресия, ниско самочувствие, тревожност, липса на сън и обсесивно-компулсивно поведение, като децата и младите хора са най-уязвими. Младите хора на възраст 16-24 години прекарват средно над 7 часа на ден в интернет, като всеки четвърти проявява проблемна употреба на смартфон, наподобяваща пристрастяване.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 2 дни
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 2 дни
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 2 дни
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    26 април 2024, 11:47
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години