Тя прогнозира, че инфлацията ще се задържи около 2% през фискалната 2026 г.
Снимка: BOJ
Централната банка на Япония (BOJ) повиши лихвените проценти до нива, невиждани от 15 години и разкри подробен план за забавяне на масовото изкупуване на облигации, като направи още една стъпка към постепенното премахване на десетилетие на огромни стимули, отбелязва „Ройтерс“.
Повишаването на лихвените проценти, което разби доминиращите пазарни очаквания за липса на промяна, е най-голямото от 2007 г. насам и дойде само месеци след като Банката на Япония сложи край на осемте години на отрицателни лихвени проценти, докато управителят на банката се опитва да премахне неортодоксалните политики на своя предшественик.
След края на двудневната среща, която приключи в сряда (31 август), бордът на BOJ реши да повиши целта за овърнайт лихвата до 0,25% от 0-0,1% при гласуване 7:2. Краткосрочният лихвен процент сега е най-високият от 2008 г.
В знак, че управителят Казуо Уеда тегли черта под свръхразхлабените политики от миналото, BOJ също взе решение за план за количествено затягане, който ще намали наполовина месечните покупки на облигации до 3 трилиона йени ($19,6 млрд.) от януари-март 2026 г.
Мярката ще намали баланса на BOJ от $3,9 трилиона с до 8%, каза централната банка, знак, че се отдръпва от противоречивата ера на изкупуване на облигации, която започна през 2013 г. и често е обвинявана за изкривяване на японските пазари.
Залозите са високи за централната банка на Япония. След агресивното купуване на облигации, за да пренасочи растежа, в момента тя притежава приблизително половината от всички японски държавни облигации, продадени на пазара.
Централната банка трябва да действа предпазливо в намаляването, за да избегне преобръщане на пазарите, свикнали с нейното огромно присъствие, и предизвикване на скок в доходността, който би увеличил разходите за финансиране на огромния публичен дълг на Япония.
В тримесечен прогнозен доклад, Банката на Япония поддържа прогнозата си, направена през април, че инфлацията ще остане около 2% през фискалната 2026 г.
Но Централната банка на Япония каза, че цените на вноса отново се ускоряват въпреки известно забавяне напоследък, подчертавайки необходимостта за бдителност за риска от превишаване на инфлацията.
Банката на Япония предупреди още, че инфлацията може да бъде по-силно повлияна от движенията на йената, отколкото преди, сигнализирайки тревогата си за нарастващия инфлационен натиск от спада на валутата.