Петролните платформи в норвежкия континентален шелф са намалили емисиите си с 86%
Снимка: Economy.bg
Съоръженията за производство на нефт и газ биха могли да намалят свързаните емисии с повече от 80%, като преминат към електричество, генерирано от възобновяеми източници или природен газ, предназначен за изгаряне, се казва в доклад на изследователската компания Rystad Energy, цитиран от „Ройтерс“.
В доклада се казва, че петролните платформи и други активи в норвежкия континентален шелф отделят 86% по-малко въглероден диоксид на барел петролен еквивалент след пълно електрифициране.
Въпреки че други страни производителки може да се сблъскат с логистични препятствия, дори частичната електрификация значително ще намали емисиите, твърдят анализатори.
Учените изчисляват, че светът трябва да намали емисиите на парникови газове с около 43% до 2030 г. спрямо нивата от 2019 г., за да има някакъв шанс да постигне целта на Парижкото споразумение от 2015 г. за поддържане на затоплянето доста под 2 градуса по Целзий (3,6 по Фаренхайт) над прединдустриалните нива.
Около 140 милиарда кубични метра газ годишно се изгарят във факли, процес, при който излишният газ се изгаря в световен мащаб през последните 10 години, което се равнява на около 290 милиона тона емисии на CO2 годишно.
Петролните компании по света са изгорили най-много природен газ от 5 години през 2023 г., според доклад на Световната банка.
Водещите петролни и газови компании се стремят да намалят емисиите си с бързи темпове, за да постигнат целите си за постигане на нетна нула до 2050 г. по отношение на отделянето на парникови газове.