Очаква се държавите да представят актуализирани обещания за намаляване на емисиите
Снимка: iStock
Преговарящите на тазгодишната среща на върха на ООН за климата, известна като COP29, постигнаха споразумение, според което ще помагат на развиващите се страни да приемат по-чиста енергия и да се справят с последиците от изменението на климата. Съгласно споразумението богатите нации обещаха да достигнат $300 милиарда годишно в подкрепа до 2035 г., увеличени от сегашната цел от $100 млрд., отбелязва The New York Times.
Но сделката беше почти веднага атакувана като неадекватна от редица делегати. Независими експерти казаха, че развиващите се страни се нуждаят от $1,3 трилиона годишно, много повече, отколкото позволява споразумението.
Очаква се държавите да представят актуализирани обещания за намаляване на емисиите през следващите месеци преди крайния срок през февруари. И на фона на спорните преговори за климата, преговарящите се отправят към Пусан, Южна Корея, за друго, водено от ООН усилие за климата: първият договор, предназначен да се справи със замърсяването с пластмаса.
Всяка година дипломати от близо 200 държави се събират, за да се опитат да договорят планове за борба с изменението на климата. Тази година основната цел беше да се мобилизират около $1,3 трилиона годишно, за да се помогне на развиващите се нации да се адаптират към затоплящия се свят и да се откажат от изкопаемите горива.
Но независимо от окончателните детайли на сделката, основните грешки ще останат: уязвимите нации все още се нуждаят от огромни суми пари, за да се справят с глобалното затопляне, а богатите нации бавно предоставят тези средства, казва Дейвид Гелс, пратеник на изданието в Баку, Азербайджан, където се състоя COP 29.