Колко са българските компании в Австрия и от кои сектори са те – Марион Бибер, директор на Austrian Business Agency, пред Economy.bg
сн: Federal Ministry of Foreign Affairs of Austria
За все повече български компании родният пазар се оказва тесен и те търсят начини за разрастване. Добра възможност се оказва Австрия, която често се определя като мост за компаниите от Източна Европа, които искат да стъпят на пазарите в Западна Европа.
Какво прави Австрия привлекателна за българските компании, какви са предимствата на алпийската страна в сравнение с Германия, колко са българските фирми с бизнес в Австрия и от кои сектори, кои са успешните примери, как присъединяването на България към еврозоната и сухопътния Шенген ще повлияе на икономическите отношения между двете страни – тези въпроси коментирахме с Марион Бибер, директор на Austrian Business Agency.
ABA-Invest in Austria е агенция за насърчаване на инвестициите в Австрия. Тя предоставя безплатно консултиране на заинтересованите предприятия, желаещи да се установят в Австрия.
Какво прави Австрия привлекателна за българските компании?
Инвестициите, които виждаме от България, са основно опит да се проучи пазарът. Българските компании се опитват да намерят нови клиенти и идват тук с офиси за продажби и маркетинг или се опитват да популяризират услугите си главно в ИКТ сектора. Мисля, че най-важният фактор е атрактивният пазар и добрият потенциал в Австрия.
Какви са предимствата на Австрия в сравнение с Германия например?
Мисля, че от една страна, фактор е по-малкият пазар, който може би улеснява МСП да стартират бизнес. Германия е много голяма и имате нужда от кадрови ресурс, но също и от капитал за стъпване на нов пазар. Така че може би е по-лесно първо да отидете в Австрия и да видите как немскоезичният пазар реагира на продуктите и услугите ви, и след това от Австрия да направите следващата стъпка към Германия.
Как помагате на българските компании да стартират бизнес в Австрия?
Ние помагаме на компаниите по време на целия процес на установяване в страната. Когато за първи път дадена фирма се свърже с нас, ние ѝ даваме информация за конкретния сектор, кои са най-важните компании в Австрия, статистика за пазара, но също и каква е правната и фискалната рамка. След това ги запознаваме с мрежата тук, като например им даваме информация на кои събития е важно да присъстват, за да установят първи контакти. Обясняваме и културните различия. Опитваме се да вървим стъпка по стъпка с компанията през целия процес на установяване тук.
Имате ли информация колко български компании вече работят в Австрия?
Според данните от австрийския търговски регистър има около 100 – 190 компании с български акционер. Това са компании от най-различен тип. Може да са за инвестиции в недвижими имоти, но също така, както казах, отдели за продажби и маркетинг на компании тук.
Все пак в кои сектори са най-активни българските компании в Австрия?
Що се отнася до търговските фирми, които проучват пазара, това могат да бъдат различни продукти. Но виждаме и голям интерес от страна на ИКТ сектора.
Защо е важно за Австрия да помага на бизнеси от други страни да се установят в страната?
Международните компании инвестират сериозно в научноизследователска и развойна дейност. И чуждестранните инвестиции винаги укрепват икономиката. Не само австрийските компании инвестират в чужбина. Важно е ние също да привличаме чужди фирми, защото така австрийската икономика придобива нови знания, иновации и по-конкурентни продукти. Това е причината австрийското правителство да финансира агенция като нашата, за да привлича чужд капитал и в Австрия.
Как присъединяването на България към еврозоната и сухопътния Шенген ще повлияе на икономическите отношения между двете страни?
Еврото ще улесни връзките заради отпадането на валутния риск. Така че според мен въвеждането на еврото ще подобри и укрепи икономическите отношения, което е положително. Виждаме, че износът от България към Австрия е пострадал доста в момента, защото българските компании произвеждат продукти за индустрията в Европа и са доста зависими от това колко бързо ще се възстановят германската и австрийската икономика.
Какво бихте посъветвали българските компании, които обмислят да стартират дейност в Австрия?
Съветът ми е да се свържат с нас, за да получат първи насоки откъде да започнат, след което да подготвим бизнес план и да се прецени дали имат финансовите и човешките ресурси, за да стъпят на нов пазар.
Кои са успешните български компании с бизнес в Австрия?
Мога да дам пример с 3 български компании. JAMBA подкрепя хора с увреждания да придобият умения, така че да са конкурентни на пазара на труда. 7Security предлага сертификати за сигурност на търговци и доставчици на платежни услуги. Друг пример от производствената област е Plamglas. Те произвеждат стъкла за строителната индустрия. Така че това са три истории на успех, с които се гордеем.