петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2061 прочитания

    Близо една трета от българите подпомагат финансово възрастните си родители

    В сравнение с Полша, Чехия и Словакия у нас този процент е най-висок, показва ново проучване
    10 февруари 2016, 13:30 a+ a- a

    Близо една трета от българите (28%) се грижат за възрастните си родители, като отделят финансови средства за тях. Това е най-високият процент спрямо Полша (23%), Чехия (12%) и Словакия (16%). Това показват данни от проучване на маркетингова агенция IPSOS, проведено в 4 държави – България, Чехия, Полша и Словакия, по поръчка на Profireal Group (у нас дружеството оперира под търговката марка „Профи кредит“).

    Данните показват, че средната сума, с която българите подкрепят родителите си е 152 лв. (78 евро). Най-голяма сума за родителите си отделят в Полша – 174 евро. Най-често за родителите си се грижат хората с по-високи доходи, или необвързаните.

    Според проучването 53% от „порасналите деца“ (над 18 години, обикновено до 23 навършени години) у нас разчитат на финансовата подкрепа на своите родители, а 20% разчитат на подкрепа от баби и дядовци. Българите обикновено разчитат на тази подкрепа до навършване на 22 години, въпреки че всеки осми българин (13%) живее с родителите си.

    Заедно с порасналите си деца най-често живеят родителите с по-високи доходи и разведените. Повече от половината от ползващите услугите на „модела мама” са мъже (58%), като по-голямата част от порасналите деца, които живеят с родителите си, работят, показва проучването.

    Докато в България пълен хладилник и обслужване от мама се нрави на 12% от хората, в Полша те са почти една пета (19%), в Чехия общо домакинство с родителите споделя всеки шести (17%), а в Словакия всеки седми пораснал потомък (14%).

    Повече от половината българи са сигурни, че родителите ще се погрижат за тях. Друга една пета могат да разчита на баба и дядо. В Словакия с родителите си живеят 42% от децата над 18 години, а в Полша – 31%. Обикновено родителите във всички страни престават да подкрепят финансово децата си около 23-та им година, когато завършат образованието си или си намерят работа.

    Цял живот на финансовата подкрепа на родителите си разчита всеки десети поляк, 8% от чехите и 4% от словаците.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 4 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 4 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 5 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 7 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години