сряда, 08 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3434 прочитания

    Около 15% от двойките у нас имат еднакви доходи

    Българките са по-добре платени в сравнение с жените в Чехия, Полша и Словакия, показва ново проучване на Profi Credit
    20 май 2015, 15:47 a+ a- a

    При две трети от българските домакинства (64%) мъжете имат по-високи доходи от жените, докато в Чехия силният пол осигурява прехраната при три четвърти от двойките (74%), в Словакия при 71%, а в Полша – при 66% от семействата.

    Това показва международно проучване, осъществено от дружествата Профи кредит. Изследването е насочено към семейните финанси и е направено в началото на 2015 в четири европейски държави – България, Чехия, Полша и Словакия.

    В България е най-малък делът на двойките, които разчитат на доходите на мъжете в сравнение с другите три източноевропейски държави. Въпреки това българските домакини имат най-малка дума при разпределянето на финансите – тяхното мнение е решаващо при едва 18% от семействата. За сравнение мнението на жената е решаващо при 23% от полските семейства и 21% от словашките и чешките семейства.

    Българските жени печелят повече от чешките, словашките и полските представителки на нежния пол. Вероятно това е и причината в България най-голям дял от двойките (15%) да декларира еднакви доходи на членовете от семейството. Жените в полските домакинства, по-често отколкото в другите страни, имат по-високи доходи от мъжете - при почти една четвърт от семействата.

    Проучването показва, че поляците по-често от останалите двойки, вземат решенията за покупките съвместно и в най-голяма степен плащат за покупките заедно. За разлика от тях в България е най-голям делът на мъжете, които самостоятелно решават как да разпределят семейните финанси - почти една четвърт от обвързаните мъже постъпват така, и респективно е най-малък делът на жените, които имат решаващата дума по финансовите въпроси – едва 18%. В останалите държави това се случва при над 20% от семействата.

    У нас има най-голямо единомислие, когато се взимат решенията за покупка на храни. Във всяко второ домакинство решават заедно как да пазаруват храни, докато в Полша и Словакия това е практика за 47% от двойките, а в Чехия – за всяка четвърта двойка (42%).

    В България, Чехия и Словакия една трета от мъжете отговарят за разходите по дома, хобито, домакинските уреди и ваканциите. Близо една трета от жените правят плащанията за детските продукти и дрехите.

    Поляците най-често си поделят по равно разходите при отделните покупки. Прави впечатление, че представителите на нежния пол в България по-често от жените в останалите държави са готови сами да поемат разходите за хоби и почивка.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    Първата за България и региона водородна зарядна станция вече e в експлоатация
    Тя може да зарежда при двете стандартни налягания за компресиран водород
    преди 10 часа
    Ето каква част от българите са доволни от работата и заплатата си
    Близо 40% от сънародниците ни виждат в изкуствения интелект повече проблеми, отколкто възможности, сочи ново проучване
    преди 12 часа
    преди 17 часа
    Бюджетът на плюс от 600 млн. лв. през април
    Принос за това има вноската на БНБ
    преди 17 часа
    Google съкрати 200 души
    Компанията измества основните си длъжности зад граница
    преди 18 часа
    Очаква се България да се присъедини към ОИСР до края на 2025 г.
    Общо 31 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България са приети, остават още 26