петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2912 прочитания

    Отворени сме за сътрудничество с малки и средни европейски компании

    Жоу Жангю, зам.-директор на Високотехнологичната индустриална зона в Хучжоу, провинция Гуандун, пред Economy.bg
    05 август 2014, 09:53 a+ a- a

    Високотехнологичната индустриална зона в Худжоу, провинция Гуандун, е основана през 1992. Тя е една от 88-те държавни високотехнологични зони, одобрени от китайското правителство. Следните индустрии са представени в клъстера: електроника, информационни технологии, оптика, механика и др. Стимулират се също инвестициите в телекомуникации, нови материали и технологии.
    Клъстерът е привлякъл много големи мултинационални компании, като Sony, Coca Cola, LG и Siemens. След по-големите местни компании, представени в клъстера, са: TCL, Desay, Kingsoft и Foryou Group.

    Economy.bg разговаря по време на бизнес форум в Брюксел с Жоу Жангю, зам.-директор на Високотехнологичната индустриална зона в Хучжоу, за бизнес средата в Китай и за възможностите за сътрудничество между китайски и европейски компании.

    Събитието беше организирано от най-голямата информационно-консултантска мрежа за бизнеса в Европа Enterprise Europe Network и партньора й в Западен Китай - Европейският иновационен център в Ченду. Близо 80 китайски иновативни предприятия посетиха Брюксел (Белгия), Прага (Чехия) и Хамбург (Германия) в средата на юни с цел намиране на подходящи партньори от Европа за проектно, технологично и бизнес сътрудничество.

    За интереса от сътрудничество с европейски компании

    Г-н Жангю, защо вашата Високотехнологична индустриална зона се интересува от партньорство с европейски компании?
    Дойдохме тук, защото искаме да намерим начини да помогнем на китайски предприятия да изградят връзки с компании от ЕС. Търсим възможности за сътрудничество с малки и средни европейски компании. Тези компании пък ще имат възможност да разширят присъствието си на китайския пазар. Успешен пример за подобно сътрудничеството е този между един от големите китайски производители на телевизори и мобилни телефони TCL, който присъства в нашия индустриален клъстер в Худжоу, и френската Alcatel.
    В края на месеца стартираме организация в Кьолн, Германия, която да подпомага развитието на малки проекти.

    Какво е важно европейските компании да знаят за бизнеса в Китай?

    Какво трябва да знаят европейските компании за бизнес средата в Китай?
    Добре е европейските партньори да познават инвестиционната среда и различните индустрии в Китай. Иначе за предприемачите от ЕС най-важното нещо е да знаят как да намерят партньори в Китай.

    Как те могат да намерят партньори в Китай?
    Например, за да произведе таблет, дадена компания трябва да познава и да си сътрудничи с много сродни индустрии, които да й помогнат да разработването на частите за него. За инвеститора е важно да се фокусира върху големи компании от съответния сектор, но и да си сътрудничи с малки фирми, които да му помогнат за производството на дадения продукт. За това помагат индустриалните клъстери, като нашия в Худжоу, провинция Гуандун.

    За възможностите за китайски инвестиции в Европа и как растящите разходи за труд се отразяват на бизнеса в Китай?

    Има ли интерес вашият клъстер да инвестира в европейски високотехнологични компании? На какви условия трябва да отговорят тези компании, за да инвестирате в тях?
    Има много големи компании, които се присъединяват към нашия клъстер, за да изградят индустриите си. Отворени сме също и за малки и средни компании в нашия клъстер, които могат да намерят възможности за производство на продуктите и за развитие на бизнеса си. При нас могат да намерят работа и ИТ таланти от целия свят, включително и от Европа.

    Различава ли се работната култура в Европа от тази в Китай?
    Всъщност вече има много чужденци, които работят в Худжоу. Трябва да попитате тях има ли разлики.

    Скорошно проучване на Търговската камара на ЕС в Китай показа, че европейските компании в страната задържат плановете за разширяване на инвестициите си заради повишаващите се разходи за труд и икономическото забавяне. Как при тези условия китайските фирми биха могли да убедят европейските компании да си сътрудничат с тях?
    В Китай разходите за труд са много по-ниски в сравнение с ЕС. Така че, ако една европейска компания не може да си позволи разходите за труд в Китай, то тогава тя няма смисъл да стъпва на пазара в страната.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 24 минути
    45 преподаватели от България, Словения и Сърбия станаха част от първата международна мрежа от STEAM начални учители
    Издателство „Клет България“ е водещ координатор по проекта, чиято задача е въвеждането на STEM/STEAM обучението от 1. до 4. клас
    преди 1 час
    Проучване: 77% от компаниите у нас предлагат хибриден модел на работа
    С 10% са нараснали възнагражденията през 2023, за тази година ръстът е от 7%, сочи проучване на Mercer Marsh Benefits
    преди 44 минути
    След Биткойн Халвинга: За какво да внимаваме
    Информация за потенциалните възможности и рискове дават от Binance
    преди 2 часа
    Окончателно: Либерализацията на пазара на ток за бита беше отложена с 1 година
    НС прие на второ четене промени в Закона за енергетиката
    преди 3 часа
    Спад в броя на сделките с имоти у нас
    Средните цени на жилищата задържат нивата си през първото тримесечие на 2024, отчитат от Arco Real Estate