Китай се нарежда на второ място сред експортните ни дестинации извън Европейския съюз. През 2013 стокообменът между България и Китай достигна рекордно равнище от 1.884 млрд.д.
„За нас е особено важно улесняването на процедурите за внос на българска селскостопанска продукция и хранителни стоки в Китай, тъй като редица български стоки имат възможност да се наложат трайно на китайския пазар”, заяви заместник-министърът на икономиката и енергетиката Ирена Младенова при откриването на Българо-китайски бизнес форум.
Кои български стоки имат най-голям потенциал да се наложат на китайския пазар?
Като други стоки с потенциал за по-широко присъствие на китайския пазар тя посочи: вина, минерална вода, изделия от етерични масла и особено от розово масло, стоки на машиностроенето, електрониката и електротехниката.
„Тенденцията на нарастване на двустранната търговия продължава, но това е далеч под потенциала на двете държави”, коментира Младенова.
„Посещението на делегацията от китайската провинция Фудзиен в страната ни е отлична възможност за българския бизнес да представи предимствата и качествата на родните производства, позиционирайки ги на пазара на втората икономика в света с над 1 милиард и 300 милиона потребители”, допълни Младенова.
За потенциала на провинция Фудзиен
В състава на китайската делегация имаше представители на над 20 държави и частни предприятия от секторите: логистика и транспорт, туризъм, военнопромишлено производство, химия, металообработка, търговия с машини, производство на двигатели, оборудване и части за моторни превозни средства, недвижими имоти, биомедицинско инженерство и др.
Близо 35 млрд. долара е достигнал БВП на провинция Фудзиен през 2013, подчерта Ю Вейгуо, заместник-партиен секретар на провинцията. Той отбеляза значението на морските пристанища във Фудзиен, които са начало на т.нар. „морски път на коприната”. Вейгуо също обърна внимание, че има потенциал за задълбочаване на българо-китайското сътрудничество в редица икономически сектори.
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България