вторник, 07 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1742 прочитания

    АИКБ отчита спад на сивата икономика

    Композитният индекс „Икономика на светло“ се е повишил с над 3 пункта през 2017
    13 юли 2018, 13:08 a+ a- a

    Композитният индекс „Икономика на светло“, чрез който Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) измерва светлата част на българската икономика, се е повишил с над 3 пункта до 74.78 за 2017 г. Това стана ясно днес на специална пресконференция, на която най-представителната работодателска организация обяви за осма поредна година стойността на индекса. От АИКБ отчитат ясна тенденция на ускоряване на динамиката на свиване на неформалната икономика през последните три години.

    АИКБ изчислява Композитният индекс „Икономика на светло“ от 2011 г. От началото на изчисленията до 2013 г. той нараства плавно. За 2014 г. бележи спад от 1,2 пункта, а през 2015 г. нараства с 1,26 до 68,92 пункта и компенсира спада от 2014 г. През 2016 г. индексът нарасна с 2,96 пункта и достигна стойност от 71,88 пункта. За 2017 г. отчетеният ръст от 3.07 пункта е рекорден.

    Повишаването на стойността за изминалата година отразява не само обективни положителни явления и процеси в икономиката, които се отчитат от статистическия под-индекс, но и положителна промяна в оценките на бизнеса и служители за динамиката и дела на неформалната икономика, което се отчита от социологическия под-индекс (макар и в по-малка степен).

    Анализът на Композитния индекс показва увеличение на стойността и на двата под-индекса. Статистическият индекс отчита ръст от 2.88 на сто, а социологическият – 0.19%. Сред основните причини за положителните тенденции са финансовата и икономическа стабилност в страната, предприетите мерки за подобряване на бизнес средата и ограничаване на „сивата“ икономика, увеличаване на обема на износа на България, както и общото намаляване на интензивността на основните стресогенни фактори, които създават негативни психологически нагласи сред бизнеса.

    От АИКБ отчитат, че през 2017 г. главните причини, задържащи засилването на положителните тенденции в изменението на  Композитния индекс „Икономика на светло“, се дължат на две групи основни фактора. Като вътрешни са посочени липсата на квалифицирана работна ръка, липсата на реформи в ключови сектори като здравеопазване, защита на конкуренцията, правосъдие, вътрешен ред и сигурност, новото рязко административно повишаване на минималната работна заплата и минимални осигурителни доходи, довело до повече „сиви практики“ в някои икономически дейности.

    Сред основните външни фактори, задържащи положителните тенденции на Композитния индекс са назряващите търговски конфликти от една страна между САЩ и ЕС и от друга страна между Китай и САЩ, продължаващите санкции на ЕС срещу Русия и предприетите контра-санкции, както и очертаващите се тенденции за „Европа на две скорости“ и прилаганите двойни стандарти от старите страни-членки на Съюза.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    Първата за България и региона водородна зарядна станция вече e в експлоатация
    Тя може да зарежда при двете стандартни налягания за компресиран водород
    преди 4 часа
    Ето каква част от българите са доволни от работата и заплатата си
    Близо 40% от сънародниците ни виждат в изкуствения интелект повече проблеми, отколкто възможности, сочи ново проучване
    преди 6 часа
    преди 10 часа
    Бюджетът на плюс от 600 млн. лв. през април
    Принос за това има вноската на БНБ
    преди 11 часа
    Google съкрати 200 души
    Компанията измества основните си длъжности зад граница
    преди 12 часа
    Очаква се България да се присъедини към ОИСР до края на 2025 г.
    Общо 31 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България са приети, остават още 26