петък, 03 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6349 прочитания

    За и против новата схема за болничните

    Какво предлага правителството и какво смятат бизнеса и служителите
    15 април 2010, 04:32 a+ a- a

    В България е често срещана практиката да се излиза в болнични, без да има причина. Така смятат повече от 50 процента от отговорите в анкета на jobs.bg. От участвали близо 2000 човека почти 600 са категорични, че с болничните се злоупотребява. Твърдо убедените, че това не е така са по-малко от 22 процента. 
     
    Именно злоупотребата с болнични е основната причина финансовият министър Симеон Дянков да предложи допълнителната шейсета антикризисна мярка, която предвижда промяна в начина на плащане на болничните. В момента първият ден от болничния се плаща 100 процента от работодателя, а следващите се поемат от НОИ, като осигурителният институт изплаща на служителя 80 процента от дневната му заплата.


    Предложението
    Първоначалният вариант,  който бе гласуван на заседание на МС заедно с останалите мерки, предвижда през първите два дни от болничните работодателят да плащат на служителя обезщетение в размер на 80 % от дневната му заплата,  третият ден да е за сметка на работника. НОИ ще се намеси от четвъртия ден нататък.
    В хода на разговорите обаче започна да се обсъжда и нов вариант. Според него за първия ден от болничния служителят няма да получава обезщетение от никого, през втория и третия ден работодателят ще му изплаща 80% от заплатата. От четвъртия ден нататък ще плаща осигурителната система, като НОИ ще плаща обезщетение в размер на  80% от средния осигурителен доход за последните шест месеца.


    Мотивът
    Целта в промяната на схемата за изплащане на болничните е да се спрат злоупотребите и източването на фондовете за обществено осигуряване. Разчетите на НОИ показват, че за първите два месеца и половина на годината са изплатени с 18 млн. лв. повече обезщетения за болнични в сравнение със същия период на миналата година, а лицата, които ползват болнични, са 160 000. Оттам са категорични, че това не се дължи на увеличение на заболеваемостта на хората, а на схеми, с които се източват фондовете на общественото осигуряване. Злоупотребите са както от страна на служителите, така и от бизнеса. Заради кризата някои работодатели си спестявали заплати, като принуждавали служителите си да излизат в болнични. Служителите пък, които са с намален работен ден и заплата, предпочитат да излязат в болнични, за да взeмат пълното си възнаграждение. Личните лекари също имат стимул да изписват болнични, защото те им гарантират приходи.  Очакванията на правителството са с антикризисната мярка до края на годината да бъдат спестени около 50 милиона лева.


    Мнението на служителите

    Злоупотребява ли се с болничните и какъв ще е ефекта от предложената нова схема?

    Ефектът от тази мярка е, че хората най-вероятно ще ходят болни на работа и ще ползват болничен в много краен случай, показва анкета на Human Capital. Според участвалите в нея този, който иска да си запази работното място, не може да си позволи да злоупотребява с болничните.
    Някои от хората смятат, че те наистина често се ползват не по предназначение, но според тях само в определени сектори и предимно държавни учреждения. Там, където трябва да се насочат усилията пък е в санкционирането, за да не се оказва така, че болните носят на гърба си здравите.   


    Бизнесът

    Големи работодатели от различни бизнес сектори, с които Human Capital се свърза, предпочетоха да коментират, без да бъдат цитирани, тъй като темата е деликатна. От една страна, те не желаят да се конфронтират с правителството, а от друга, не биха искали да изглеждат лош работодател в очите на своите служители. От друга страна самите фирми често имат проблем с използването на болнични не по предназначение и имат изгода от това порочната практика да бъде преустановена.Предложената нова схема обаче би ги ощетила сериозно, особено компаниите с по-голям брой служители. Затова и бизнесът подкрепя предложението първият ден да е за сметка на работника, а не третият, както бе първоначалният вариант.  Именно това предложение обаче разбуни съвсем духовете в синдикатите.


    Синдикатите

    Не може да се допусне да се наказват болните и то по време на криза, защото между тях е възможно да има и такива, които лъжат, категорични са синдикатите. От КНСБ настояват вината да се търси при общопрактикуващите лекари, а не при работниците или работодателите. Твърдят, че са необходими предложения за контрол на фалшивите болнични, както и на цялата система и просто промяна на режима на изплащане не е достатъчен. От КТ „Подкрепа” също смятат, че проблемът не е в изплащането на болничните, а в реда на отпускането им е необходимо засилване на контрола от отговорните институции.


    Кога ще влезе в сила

    Мярката предстои да бъде обсъждана в Народното събрание и одобрена от парламента. Ако това се случи може да влезе в сила от 1 юни. Според НОИ тя ще бъде в сила временно до края на тази година или до края на 2011.
     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 20 часа
    Pfizer увеличи прогнозата за печалба
    Причината – съкращения в разходите и по-добро от очакваното търсене на продукти за Covid
    преди 23 часа
    ОИСР очаква стабилен икономически ръст през 2024 и 2025 г.
    Очаква се обаче растежът да остане под дългосрочната средна стойност
    преди 1 ден
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    преди 1 ден
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    преди 1 ден
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    30 април 2024, 16:30
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19