понеделник, 25 септември 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3213 прочитания

    „Ню Йорк Таймс” за успехите на българските стартъпи

    Авторитетното издание коментира възможностите и предизвикателствата пред стартиращите компании на Балканите
    12 декември 2014, 11:12 a+ a- a

    „Години наред международни компании изнасяха управлението на ИТ дейности към Източна Европа. Те бяха привлечени от относително евтината работна ръка, ниските наеми и големия брой квалифицирани софтуерни специалисти. Ниските данъчни ставки в страни като България, където плоският данък е 10%, също допринесоха за тази тенденция. Сега същите тези фактори насърчават много предприемачи на Балканите да стартират свой бизнес”. Така „Ню Йорк Таймс” обяснява растящата екосистема от стартиращи компании в региона.

    Изданието цитира Любен Белов, управляващ партньор в инвестиционния фонд Launchub, според когото е „въпрос на време преди да имаме компания от региона, която да е успешна колкото Skype”.

    „Ню Йорк Таймс” дава за пример българските стартъпи Emailio и Flipps, които вече са се преместили в Силициевата долина. Изданието припомня и успеха на румънската компания за видео реклами LiveRail, която пред лятото беше придобита от Facebook за около 400-500 млн. долара. През октомври американската Progress Software придоби българската софтуерна компания Telerik за 262.5 млн. долара.

    Амбицията и технологичните познания на балканските предприемачи обаче се сблъскват с тежка бюрокрация, недостиг на правителствени инициативи и тяхната собствена липса на бизнес опит.

    Друго препятствие е по-трудният достъп до финансиране в сравнение с други топ стартъп дестинации в Европа, като Лондон, Берлин, Хелсинки и Сткохлом. Друго предизвикателство е силно фрагментирания пазар на Балканите.

    Това обаче може и да се разглежда като стимул местните стартиращи компании да развият идеи, които да са привлекателни за по-широка публика. Изданието дава пример с българската Playground Energy, която произвежда детски площадки с клатушки, които произвеждат ток, докато децата играят. Електричеството може да захранва Wi Fi сигнал, осветление и др. Идеята е да се мотивират децата да играят по-дълго.

    Препятствие пред амбициите на предприемачите на Балканите е и недостигът на хора с бизнес опит. „Ню Йорк Таймс” цитира Белов от Launchub, според когото „единственият начин да излезе нещо голямо оттук е да се използват програмистите тук, но продажбите и маркетингът да се изнесат в места, където тези умения са развити до съвършенство, като Лондон и Силициевата долина”.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    21 септември 2023, 16:19
    Банката на Англия остави лихвите непроменени
    Намалена е прогнозата за икономически ръст за третото тримесечие
    21 септември 2023, 15:37
    Plan A привлече 27 млн. долара финансиране
    С набраните средства софтуерната компания планира да удвои броя на служителите си до над 240 и да разшири присъствието си на пазара в Европа
    21 септември 2023, 15:30
    Според Тегмарк технологията за AI не бива да е с отворен код
    Ученият, който стои зад писмото, призоваващо за пауза в разработването на мощни системи за AI, заяви, че писмото му е имало по-голям ефект от очаквания
    21 септември 2023, 14:51
    Започнаха реални действия за строителството на Дунав мост 3
    В началото на 2024 се очаква да стане ясно дали проектът за втори мост Русе-Гюргево е одобрен за финансиране
    21 септември 2023, 13:54
    България получи 80 640 дози от новата ваксина срещу COVID-19
    Прилагането им ще стартира от следващата седмица