петък, 03 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3306 прочитания

    Бизнесът настоява държавата да отпусне стипендии за дефицитните специалности

    По данни на образователното министерство 65% от работодателите имат сериозен проблем с намирането на кадри със средно професионално образование
    13 май 2016, 10:45 a+ a- a

    Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев поиска Министерството на образованието и науката (МОН) да въведе държавни стипендии за дефицитни специалности на пазара, от които има нужда бизнесът. Това стана по време на среща на работодателските организации с вицепремиера и министър на образованието и науката Меглена Кунева за професионалното образование.

    Бизнесът настоява стипендиите да бъдат за инженери, техници, технолози, педагози и др. Финансирането на мерките и политиките в образованието трябва да бъдат в подкрепа на подготовката на кадри за бизнеса, а не на статуквото, заяви Жечко Димитров, програмен директор на Българската стопанска камара (БСК). Според него средства трябва да бъдат отделяни от Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и от бюджета.

    Меглена Кунева обясни, че следващата сряда проектът за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование влиза за обсъждане в Министерския съвет. Неговото приемане е свързано с влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование. Министърът се разбра с работодателските организации, че след това заедно започват да подготвят голяма концепция за бъдещето на професионалното образование.

    Бизнесът настоява за преструктуриране на програмите в средното образование по общини още от следващата учебна година. Васил Велев посочи, че в някои райони на страната подготовката на кадри не съответства на нуждите на местните предприемачи. Индустрията трябва да получава подготвени кадри, допълни той.

    Министър Кунева обяви, че над 65% от работодателите заявяват, че имат сериозен проблем с намирането на кадри със средно професионално образование. Задълбочава се недостигът за около 170 професии и длъжности със средна квалификация – оператори на машини, техници, технолози, механици, монтьори, стругари и др.

    Зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов каза по време на срещата, че безработицата в региона вече е под 5%. Инвестициите продължават да се увеличават, докато проблемът с намирането на кадри се задълбочава.

    Георги Стоев от Industry Watch подчерта, че дори без ръст на инвестициите в сегашната тракийска икономическа зона всяка година трябват между 5 000 и 7 000 нови служители.

    В срещата участваха още председателят на БТПП Цветан Симеонов и представители на КРИБ.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Pfizer увеличи прогнозата за печалба
    Причината – съкращения в разходите и по-добро от очакваното търсене на продукти за Covid
    преди 11 часа
    ОИСР очаква стабилен икономически ръст през 2024 и 2025 г.
    Очаква се обаче растежът да остане под дългосрочната средна стойност
    преди 13 часа
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    преди 15 часа
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    преди 16 часа
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    30 април 2024, 16:30
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19