петък, 03 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8538 прочитания

    Временната заетост е отлична антикризисна мярка

    Приоритет за 2010 е този тип заетост да бъде регулирана и да влезе в КТ, категоричен е Ивайло Славов – Управляващ директор на Adecco България
    05 февруари 2010, 22:37 a+ a- a

     „България и Малта са единствените държави в ЕС, в които временната заетост не е регламентирана. Затова и приоритет за нас през 2010 ще бъде да помогнем на правителството, профсъюзите и работодателите тази заетост да бъде регулирана, за да влезе в Кодекса на труда и взаимоотношенията между всички страни да бъдат ясни и чисти”, каза пред Human Capital Ивайло Славов – Управляващ директор на Adecco България. Според него временната заетост не решава проблема с безработицата, но е отлична антикризисна мярка.

    В компании от кои сектори и на какви позиции можеш да започнеш работа на временен договор, за кои групи хора е най-подходяща тази заетост и конкурентни ли са относно заплащането временните служители в сравнение с хората на постоянен договор, попитахме Ивайло Славов.


    Г-н Славов, за кои групи хора е подходяща временната заетост?
    В ЕС процентът на хората, които работят на временна заетост, е средно 2,5. Това само по себе си показва, че не е масова заетост. Тя е подходяща предимно за няколко групи - хора,  които се намират в преход от една работа към друга, и такива, които са в началото или в края на своя трудов път. Друга група са тези, които разполагат само с една част от времето си. Това могат да бъдат майки с деца или хора, които предпочитат една част от годината да са на едно място, а другата на друго. Например лятото да работят на морето, а останалата част от годината в зимните курорти. Всички сезонни работници също са кандидати за предложения за временна заетост.


    Вижте видео с Ивайло Славов - Управляващ директор на Adecco България

    За ЕС процентът е 2,5, а за България?
    Самото понятие временна заетост е ново за България. Работата по проекти и на свободна практика обаче не е, което отчасти покрива същата идея. В типичния случай е един проект, завършваш го, имаш време да си починеш, след което започваш нов. Вземете писането на книга. След като тя бъде завършена и отпечатана, започва нейната популяризация и докато тя се продава, писателят събира вдъхновение за нова и започва работа по следващия си проект.

    Вие сте една от най-големите компании, които предлагат времена заетост в България. Колко служители имате, които работят на този тип заетост?
    Нашият бизнес включва поддържането на договорни отношения с хора, които работят с трети страни. През 2008, когато стартирахме бизнеса тук, започнахме с нула служители. Сега те са няколкостотин. От друга страна, създаваме и база от данни с хора, които биха започнали работа на временна заетост. От тях вече имаме няколко хиляди.

    Ако изключим курортите, имат ли хората възможност за временна заетост извън София?
    В момента имаме офиси във Варна, Бургас, Пловдив и София. Надявам се догодина да имаме още два, като целта ни е да присъстваме в бившите областни центрове. Това, което мога да кажа, е, че интересът от Русе, Велико Търново, Стара Загора, Благоевград е голям. Имаме интересни позиции и хора, които вече работят на наш договор. Например в Park Mall в Стара Загора част от хората работят на наш договор. Така че вече работим в тази посока, но интересът ще бъде много по-голям, когато има правилник и отношенията между всички страни са ясни и регулирани.

    Имам възможност да работя в различни области, преди да реша накъде да се насоча

    Ани Илиева, Date analyst в Adecco България

    Аз съм завършила „Индустриален мениджмънт” в ТУ – София и в момента работя по проект на Adecco. Той е много важен за мен, защото е първата ми сериозна работа. Според мен временната заетост е много подходяща за току-що завършили, защото дава възможност да работиш по различни проекти, да се запознаеш с отделни области и след това да прецениш с какво искаш да се занимаваш. Аз имам много приятели, които работят временно в различни компании. След проекта, по който работя в момента, с удоволствие бих се занимавала с нещо различно.

    Хората в България склонни ли са да работят за определен период от време или това по-скоро ги плаши, защото е нещо временно?
    Ще ви дам пример. Футболните треньори винаги работят тип временна заетост. Те започват с идеята, че ако след определен брой кръгове нямат успех с отбора, който водят, трябва да си търсят нова работа. И бих попитал футболния треньор плаши ли се, че ако не е успешен, ще го сменят? Не, защото това е неговата професия.

    На какви позиции и в компании от кои браншове може да работи човек на временна заетост?
    Временната заетост е обичайна във всички компании, които имат развойна, инженерингова, проектна дейност. Независимо дали са фармацевтични, ИТ, телекомуникационни, производствени компании. Ако става въпрос за студентски труд, то там гъвкавостта е огромна и са включени всички индустрии. Един човек, който учи „Мениджмънт”, „Счетоводство” или „Право”, би могъл да бъде полезен в различни сектори, въпросът е по-скоро какво го интересува. Друга индустрия е производството, защото обичайно предприятията имат цикли. Например около Коледа и Великден се купуват най-много бонбони. Точно тогава компаниите, които ги произвеждат, имат нужда от повече персонал, за да изработят необходимото количество. Хотелиерството и ресторантьорството са друг типичен пример, тъй като при тях също има пикове. През юли по морето са необходими два пъти повече хора, отколкото през юни. Друг пример е управлението на събития и кетърингът. Да кажем, за едно изложение ни трябват хора само от понеделник до сряда, а за дадено събитие - от шест до осем часа вечерта. Ако всички тези хора са наши служители, какво трябва да правим, когато нямаме нужда от тях?

    По тип временна заетост можеш да работиш по един проект или за една компания от няколко часа до няколко месеца. Какво се случва, след като договорът изтече?
    Зависи от мен, от това как бих искал да организирам времето си. Ако искам да започна нов проект и чакам такъв, е най-добре да използвам времето и да развивам уменията си, за да мога да привличам повече работодатели и да нямам дълги преходи от един към друг ангажимент. Друга възможност е, след като имам натрупан опит от времената заетост, да си намеря постоянна работа. Временната заетост не решава проблема с безработицата. Тя е една допълнителна възможност за създаване на работни места и за регламентиране на гъвкавостта на трудовия пазар.

    Трупам опит в международна компания, като съчетавам работата с ученето

    Ивайло Петров, оператор „База данни” в Adecco България

    От началото на годината работя по проект на Adecco. Моята работа е свързана с обновяването и поддръжката на данни в една от основните програми на Adecco България. Имам стандартно работно време от 9.00 до 18.00, а по-голямата част от колегите ми са студенти като мен. Преди да започна, знаех отлично за какво става въпрос, както и че проектът е временен и ще продължи до февруари 2010. Това ме устройва, защото съчетавам работата с образованието си, а от друга страна, ми дава възможност да натрупам опит в голяма международна компания, каквато е Adecco, и за в бъдеще да работя по други проекти, различни от този.

    Тези, които работят на временен договор, не страдат ли от това, че заплатите им не се актуализират, както на останалите служители във фирмите?
    За да има гъвкава работна сила, сериозните агенции задължително спазват правилото новите хора да влизат при абсолютно същите критерии, по които работят и служителите на постоянна заетост. Има директива на ЕС и всички правилници, които регламентират тази заетост, задължават както агенциите като нас, така и работодателите, да заплащат на хората същите възнаграждения, каквито и на собствения си персонал.
    При свободните професии обаче много често тези, които са на временна заетост, са по-скъпи. Това се получава така, защото хора с определени качества се интересуват от проекти, които задоволяват техните амбиции. Те не могат да бъдат привлечени за непрекъсната, монотонна работа. Те търсят предизвикателства. И ако някой иска такъв човек да му свърши определена работа, то той трябва да плати за това. Разбира се става въпрос за определени професии.
    Ако говорим за студенти, хора, които са в преход между две работи, жени, които са в майчинство, то тогава важи правилото да работят при същите условия, при които и останалите служители. Но нека не се заблуждаваме, че човек, който сега завършва, не може да иска да получава толкова, колкото служител, който работи от няколко години. Дори и да има такива очаквания, то те не са реалистични, независимо дали е временна или постоянна заетост.

    Усещате ли увеличен интерес от страна на компаниите да наемат хора на временен договор, вместо да прибързват с разкриването на нови работни места?
    Агенциите за временна заетост са отличен индикатор. Когато икономиката тръгне надолу, хората, които работят на временен договор, са първите, които биват освобождавани. Просто тези, които помагат временно, не са необходими, защото дори и за служителите, които са на постоянен договор, няма работа. Когато обаче икономиката тръгне нагоре, първите фирми, които отчитат сериозен растеж, са тези, които предлагат временна заетост. Защото работодателят невинаги вярва на стабилността на растежа в самото начало. Може да вижда сигнали, но докато се убеди, ще предпочете да не назначава хора, което за него означава повече разходи, трудни за управление. И поради тази причина временната заетост е  отлична антикризисна мярка, защото може да предложи алтернатива именно в тази фаза.

    Кои са секторите, в които компаниите виждат сигнали за раздвижване?
    Мога да споделя само своите наблюдения. Това, което забелязваме, е, че в автомобилната индустрия имаме увеличение както на постоянно заети, така и на аутсорсинг на служители. Този сектор беше ударен най-силно и бяха взети мерки. Инвестира се много в премии към купувачите, така че компаниите да продадат възможно най-много автомобили. В момента лагерите им са празни, което означава, че те трябва да произвеждат отново. Следствие от това е увеличаване на временната заетост. Забелязва се ръст и в индустриите, където е ясно какъв е размерът на кризата и накъде трябва да се върви оттук-нататък. Пример за това са веригите за храни и компаниите от леката индустрия. Секторите, в които почти не се търсят хора в България, са недвижимите имоти, където има сериозен застой, както и тежките производства. Все още не е съвсем ясно и колко бързо ще се възстановят банковият и финансовият сектор.
     

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 19 часа
    Pfizer увеличи прогнозата за печалба
    Причината – съкращения в разходите и по-добро от очакваното търсене на продукти за Covid
    преди 22 часа
    ОИСР очаква стабилен икономически ръст през 2024 и 2025 г.
    Очаква се обаче растежът да остане под дългосрочната средна стойност
    преди 1 ден
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    преди 1 ден
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    преди 1 ден
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    30 април 2024, 16:30
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19