вторник, 07 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4546 прочитания

    Дамите у нас са най-успешни като мениджъри в маркетинга, ПР-а и човешките ресурси

    80% признават, че красотата и стилът отварят врати за кариерно развитие, показва проучване на „Стантън Чейс България”
    15 юни 2011, 16:14 a+ a- a

    Маркетингът, ПР-ът и управлението на човешките ресурси са областите, в които жените са най-успешни като мениджъри. Стихията на жените в България са професиите, свързани с комуникация и контакти с различни хора. Това показва проучването Women in Management на консултантската компания „Стантън Чейс България”, направено сред бизнес дами, заемащи управленски постове в големи български и международни компании в страната от всички сектори на икономиката. В него са взели участие близо 150 жени, като сектор „Потребителски стоки и услуги“ е с най-много представителки – 30 %, следван от „Финансови услуги“ – 18%.

    Данните от проучването показват още, че 80% от анкетираните бизнес дами считат, че са успели да постигнат баланс между кариерата и личния живот. За повече от половината (53%) именно постигането на този баланс е водещо определение за успех. Според преобладаваща част от участничките (80 %) красотата и стилът отварят врати за кариерно развитие. Друг любопитен факт е, че повечето от тези дами (49%) са заели първите си мениджърски позиции, преди да навършат 30 години.

    Според Дарина Пенева, управляващ директор на „Стантън Чей България”, бизнес средата в страната определено дава възможности на жените да заемат ключови управленски позиции в компаниите. Това се дължи на бързото развитие на икономиката в последните вече над 20 години, което е довело до необходимост от нови умения и знания, създали са се нови позиции, с нови отговорности и днес повече от всякога пазарът има нужда от компетентни и качествени професионалисти. Опитът на Дарина Пенева като консултант по подбор я е убедил, че жените подхождат про-активно и информирано в тази обстановка, резултатно ориентирани и целеустремени са и успяват да докажат своите професионални качества.

    Една пета от анкетираните смятат, че личностните качества са от най-голямо значение при изграждането на мениджърската кариера. На второ място посочват професионалния опит (17 %), на трето – примера на ментор по време на обучението за средно и висше образование (13%). Интересно е, че по-малко значение се отдава на професионалната мрежа от контакти, началото на която в Западна Европа и САЩ по традиция се поставя още в колежа и университета.

    Включилите се в анкетата твърдят, че творческият подход и устойчивостта на стрес са едни от най-важните качества на жените лидери. А от компетенциите и уменията, които са им помогнали най-много в развитието на кариерата, посочват способностите за преодоляване на трудности (15%) и разрешаване на сложни ситуации (14%). Интересно е, че качества като интуиция и умения за създаване на контакти, по-често приписвани на жените, са поставен на по-заден план.

    Не на последно място в анкетата е поставен и въпросът за това дали жените получават еднакво възнаграждение с мъже на сходни позиции. Отговорилите утвърдително са само с 2 % повече от тези, които усещат разлика в нивото на заплащане между двата пола.


    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 6 часа
    Първата за България и региона водородна зарядна станция вече e в експлоатация
    Тя може да зарежда при двете стандартни налягания за компресиран водород
    преди 6 часа
    Ето каква част от българите са доволни от работата и заплатата си
    Близо 40% от сънародниците ни виждат в изкуствения интелект повече проблеми, отколкто възможности, сочи ново проучване
    преди 8 часа
    преди 13 часа
    Бюджетът на плюс от 600 млн. лв. през април
    Принос за това има вноската на БНБ
    преди 13 часа
    Google съкрати 200 души
    Компанията измества основните си длъжности зад граница
    преди 14 часа
    Очаква се България да се присъедини към ОИСР до края на 2025 г.
    Общо 31 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България са приети, остават още 26