Снимка: Economy.bg
Според публикация, споделена от Съда на Европейския съюз в X, Apple е завела правен казус, оспорващ решения, взети от Европейската комисия съгласно наскоро въведения Закон за цифровите пазари (ЗЦП).
Новото строго законодателство е насочено към 22 услуги „пазачи“ (бел.ред.: оригинално терминът е „пазачи“ или „портиери“ от английската дума gatekeeper. Компаниите се явяват пазачи на информационния вход или платформи, които трудно могат да бъдат избегнати от потребителите поради господстващото им онлайн положение), управлявани от шест технологични компании - Microsoft, Apple, Google на Alphabet, Amazon, Meta и TikTok на ByteDance.
Законодателството има за цел да улесни хората да се движат между конкурентни услуги, изисквайки от тях да взаимодействат със своите приложения за съобщения с конкуренти и да позволи на потребителите да решат кои приложения да инсталират предварително на своите устройства.
Въпреки че подробностите за съдебното предизвикателство на Apple не са оповестени публично, Bloomberg News съобщи миналата седмица, че компанията ще оспори включването на своя App Store в списъка на пазачите.
Meta и TikTok вече са подали жалби, оспорвайки решението на Комисията да включи техните услуги. В обжалването си Meta заявява, че не е съгласна с решението на Комисията да определи своите услуги Messenger и Marketplace под ЗЦП. Компанията не оспорва включването на Facebook, Whatsapp или Instagram.
Междувременно TikTok заяви, че определянето рискува да укрепи властта на доминиращите технологични компании. „Далеч от това да бъде пазач, нашата платформа, която работи в Европа от малко повече от пет години, е може би най-способният съперник на по-утвърдените платформени бизнеси“, твърди компанията.
Apple не отговори веднага на искане за коментар на „Ройтерс“.