Еврозоната се е запътила към нова рецесия. Проучване показва, че икономиката на валутния съюз ще продължи да се свива и през третото тримесечие, което вероятно ще доведе до изпадането на еврозоната в рецесия за втори път в рамките на три години, отбелязва BBC.
В периода юли – септември 2012 икономиката на еврозоната вероятно ще спадне с 0.5-0.6%, прогнозират икономистите от изследователския институт в Лондон – Markit. На базата на проучване сред мениджъри от производствения сектор те изготвят т.нар. PMI индекс на еврозоната (Purchasing Managers' Index). Той е изключително важен показател, защото дава яснота, как се развива частния сектор.
През август PMI, който измерва новите поръчки в производството и услугите, се е повишил пренебрежително до 46.6 пункта в сравнение с 46.5 пункта през юли. Ниво от под 50 пункта е индикатор за свиване. Това е седмият пореден месец на свиване на частния сектор в еврозоната.
Икономисти твърдят, че данните за PMI индекса показват, че валутният съюз вече е в рецесия. След като през второто тримесечие еврозоната отчете икономически спад от 0.2%, новината, че частния сектор е продължил да се свива и през август, сигнализира за рецесия, отбелязва икономист от ING, цитиран от Guardian.
Данните от най-голямата европейска икономика – Германия, също са обезкуражителни. Частният сектор на мотора на ЕС отбелязва най-слабото си месечно представяне от три години насам, сочи PMI индекса за Германия. Това е ясен сигнал, че проблемите в периферните икономики на еврозоната все по-осезателно засягат и германската икономика.
Частният сектор и във Франция е продължил да се свива през юли, сочат данните.
Междувременно гръцкият премиер Андонис Самарас предупреди, че ако Гърция излезе от еврозоната, социални безредици могат да застигнат и Европа. „Grexit” може да е унищожителен за Гърция и пагубен за Европа”, отбеляза Самарас пред френския вестник Le Monde.
Рецесията в еврозоната ще се отрази негативно на износа на български стоки към страните от валутния съюз чрез свиване на търсенето на продукти от нашата страна. По-слабото търсене съответно ще се отрази негативно на производството, което може да рефлектира върху заетостта у нас.