През първото тримесечие както износът, така и вносът са нараснали с 1,5% на годишна база
Снимка: Economy.bg
Износът на Китай се свива рязко през март. Вносът също неочаквано се свива, подминавайки прогнозите с големи маржове, подчертавайки трудната задача, пред която са изправени политиците, докато се опитват да подпомогнат нестабилното икономическо възстановяване, отбелязва „Ройтерс“.
Данните представляват неуспех за втората по големина икономика в света след като цяло по-добро от очакваното начало на годината. Китай се бори да постигне устойчиво възстановяване след пандемията, обременен от продължителна имотна криза, нарастващи дългове на местното правителство и слаби разходи в частния сектор.
Износът от Китай се е свил със 7,5% на годишна база миналия месец по стойност, показват данни на митниците, най-големият спад от август миналата година и в сравнение с прогноза за спад от 2,3% в анкета на „Ройтерс“ сред икономисти. Той се е повишил със 7,1% за периода януари-февруари.
Някои икономисти смятат, че по-високата база за сравнение от миналата година отчасти е довела до спада на износа, отбелязвайки, че производството е скочило миналия март, тъй като много работници са се възстановили след вълна от инфекции с Covid-19.
През първото тримесечие както износът, така и вносът са нараснали с 1,5% на годишна база.
Китайските износители преживяха труден период през по-голямата част от миналата година, тъй като растящите лихвени проценти натежаха върху задграничното търсене. Тъй като Федералният резерв и други развити нации не показват спешност да намалят разходите по заеми, производителите може да се сблъскат с допълнително напрежение, докато се опитват да укрепят продажбите в чужбина.
Икономиката на Китай вероятно е нараснала с 4,6% през първото тримесечие спрямо година по-рано - най-бавното от една година насам - показа проучване на „Ройтерс“, поддържайки натиска върху политиците да разкрият повече мерки за стимулиране.