петък, 24 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8197 прочитания

    ИТ проектите в България: По какви проекти работи "Бианор Сървисиз"?

    За проектите, екипите и технологиите, които използват, научете от Иван Димитров, управител на компанията
    25 януари 2022, 15:05 a+ a- a

    ИТ секторът в България продължава да се развива динамично и да предлага все повече и все по-интересни възможности за професионална реализация. Технологичните екипи в България работят по проекти на компании и организации от цял свят, разработват собствени софтуерни продукти, които намират приложение в разнообразни области от живота.  

    По какви проекти работи "Бианор Сървисиз" в България, пред Economy.bg разказва Иван Димитров, управител на компанията.

    Кой е основният проект/продукт или ключовите проекти/продукти, по които работят екипите на Бианор Сървисиз?
    "Бианор" е сред най-старите софтуерни фирми в България, създадена през 1998. Като такава, фирмата е изпълнила и изпълнява множество проекти. В списъка с постиженията на компанията са създаването на ядрото, около което се изградиха ключовите екипи в България на Comptel Communications, понастоящем част от Nokia, и на TechniData Labs Bulgaria, вече част от SAP. Една от най-популярните в момента световна премиум платформа за излъчване на живо на спортни, музикални и шоу програми - FITE - също води началото си от "Бианор".
    В "Бианор" работим за клиенти от различни бизнес сфери. Въпреки това основният ни фокус е насочен към проектирането, разработката и внедряването на индивидуални решения в областта на видео обработка, видео стрийминг, излъчване в реално време (real-time broadcasting), криптиране/декриптиране на видео сигнал, анализ, препоръки (recommendation) и пренос на данни.
    Компанията е сред малкото фирми в България, които разработват и изпълняват софтуерни решения и продукти за отбранителната индустрия. "Бианор" има експертиза и реален опит в разработката на видео решения за разузнавателни цели, за нуждите на НАТО и ЕС в сътрудничество с най-големите световни контрактори в тази сфера.

    Бихте ли разказали накратко за всеки от проектите?
    Бианор беше част от най-широкообхватния проект на НАТО през последните десетилетия, включващ комплексна софтуерна система – NATO Alliance Ground Surveillance (AGS) (Съюзно земно наблюдение). Въпреки че проектът приключи преди около две години, той тепърва става особено актуален, тъй като в края на миналата година бяха проведени едни от последните тестове преди достигане на пълна оперативна способност. В рамките на проекта "Бианор" разработи модул, отговорен за едновременното трансфериране и обработка на значителни по обем потоци от видео и изображения от въздушни и наземни станции до Главната оперативна база. Основен източник на информация е разработеният от Northrop Grumman безпилотен дрон Block 40 Global Hawk с размах на крилете почти 40 метра и способен да патрулира в продължение на 30 часа на височина до 18 000 метра.


    Успешното представяне в този проект отвори вратите на "Бианор" за последователното включване в още няколко проекта в отбранителната индустрия, като в момента компанията работи по два от тях - финансирани от Европейска програма за развитие на отбранителната промишленост (European Defence Industrial Development Programme). Единият е в консорциум, воден от световния технологичен лидер "Индра" (Испания), и касае изграждане на комуникациите на бъдещата Европейска стратегическа система за командване и контрол (European Strategic Command and Control (ESC2) System). Вторият проект в консорциум, воден от Българския институт по отбрана, е свързан с повишаване на сигурността при военните водолази.
    Натрупаните знания в проекти, свързани с отбранителната индустрия, имат своята реализация и в цивилния живот. Пример за това е предстоящ проект, свързан с изграждането на комуникацията между безпилотен самолет и наземна станция. Любопитното в случая е, че самолетът е на слънчеви батерии и е способен с едно излитане да облети огромни пространства и да остане във въздуха в продължение на месеци.


    За да се върнем на Земята, ще споделя накратко и за един проект, свързан с цялостното изграждане на многофункционална видео стрийминг платформа. Тя включва изключително гъвкав административен панел и лесен за използване потребителски интерфейс. Системата поддържа няколко телевизионни канала, предлага стрийминг услуги на живо и на запис, възможност за абонамент за ексклузивно съдържание, продължаващо гледане от едно устройство на друго и много допълнителни функционалности. Клиент на "Бианор" за този проект е една от най-големите мулти-платформни медийни и технологични компании в България - Нова Броудкастинг Груп, а широката публика познава работата ни от платформите NOVA TV, Diema Sport HD, и Diema Sport 2 HD.
    Разбира се, няма как да покрием цялото актуално портфолио на компанията, но това, което не бива да подминаваме, е дългогодишното ни партньорство с един от най-големите производители на решения за управление на дейта центрове - "Сънбърд". За тях вече повече от 10 години "Бианор" предоставя услуги по софтуерно тестване и проверка на качеството (Software Testing and QA services). Друг дългогодишен проект на компанията е свързан с цялостното разработване на софтуерни решения за един от водещите доставчици на сателитни услуги в САЩ - AT&T.

    Колко души работят по всеки от проектите и какви специалисти са те?
    Натовареността по различните проекти варира в зависимост от етапа, на който се намира проектът. Като цяло в отделните проекти работят между 5 и 15 души. Те са предимно софтуерни инженери, проектанти на софтуер, инженери по осигуряване на качеството, системни инженери и ръководители на проекти.

    Какви технологии използвате за отделните проекти?
    В "Бианор" се опитваме да използваме разумен микс от технологии. Често залагаме на добре изпитани и доказали ефективността си технологии, но не обръщаме гръб и на по-нови и модерни езици за програмиране, софтуерни решения и услуги. Основните фактори при подбора на технологиите е продуктивност, стабилност, сигурност и възможност за надграждане.
    Най-често използваните технологии и услуги в компанията са: Python, Java, C++, Objective S (Swift), Java за Android и Kotlin, Amazon Web Services, IBM Doors, Enterprise Architect.

    Как е организиран работният процес и каква е мениджмънт структурата при отделните проекти?
    При проектите, свързани с отбранителната индустрия, стандартно работният процес е Waterfall. Причината е, че по своята същност клиентът (НАТО или ЕС) е бюджетна организация. По сключените договори всъщност не се преговаря. Това са договори от типа Firm Fixed Price (FFP) и се извършва контрол по фазите на линеен график. Това означава, че поредната фаза трябва да е приключена, преди да започне следващата. Практически, разбира се, това не е точно така и често се случват промени във вече фиксираните артефакти от предходни фази, но в рамките на определената цена и срок.
    Мениджмънтът е йерархичен, което е неизбежно при сложността на проектите и броят на участниците в него - често един подобен консорциум се състои от десетина подизпълнители. Поради тази причина стриктното следване на установен и напълно документиран работен процес, познат на всички, е изключително важно. Това изисква познаването и следването на множество стандарти, инструкции, форми и т.н., което изобщо не е тривиална задача.
    В цивилните проекти по-скоро използваме така наречения Agile (гъвкав) подход и по-точно неговата разновидност Scrum. Scrum е адаптивна, бърза, гъвкава и ефективна Agile рамка, която е проектирана да предоставя допълнителна стойност на клиента по време на развитието на проекта. Този подход ни гарантира прозрачна работна среда и отворена комуникация през цялото време на проекта.

    Как се промениха проектите през годините?
    През годините основната динамика идваше от нуждата на нашите клиенти и партньори да бъдат в крак със съвременните IT тенденции. Технологичното пътешествие на "Бианор" премина през няколко естествени етапа. Преди около 20 години фокусът на проектите беше свързан с мобилните и безжични технологии - от 2002 насам постепенно преминахме през разработката на i-mode, Brew, Symbian, Blackberry, впоследствие на iOS и Android. Последва етап, в който проектите ни бяха предимно свързани с проучването и разработката на технологиите за споделяне, анализ, разпознаване на изображения (image recognition, OCR) и видео стрийминг. Този етап е с приблизително начало 2012. От 2014 насам се разви и третият основен етап - в който "Бианор" доби експертиза в проектите за отбранителната индустрия.

    Кои са най-големите предизвикателства при всеки от ключовите проекти, по които работите?
    Всеки проект носи своята специфика и предизвикателства, било технологични или чисто човешки. Не бива да забравяме, че софтуерните инженери, както и клиентите са хора, и първото и основно предизвикателство е изграждането на доверие и създаването на ефективна комуникация в екипа.
    При проектите от отбранителната индустрия често организацията на работата и документалната подготовка е повече, отколкото самата техническа имплементация. При тези проекти основното предизвикателство е спазването и прилагането на специфичните за военните стандарти. При проектите на НАТО такъв тип стандарт е така нареченият - STANAG, или Споразумение за стандартизация (Standardization Agreement). Именно тези стандарти налагат някои ограничения в работата и понякога усложняват разработката на софтуерните решения.
    Други проекти, като този за Нова Броудкастинг Груп, ни изправят пред някои технически предизвикателства, свързани с динамиката на живото излъчване и стриймване на съдържание. Подобни комплексни системи често се състоят от множество различни решения, идващи от различни доставчици. Правилната интеграция на тези услуги и решения прави възможно да се съберат всички части на пъзела.

    Кои са най-големите постижения, които можете да отбележите при всеки от ключовите проекти, по които работите?
    Трудно е да отсеем най-големите постижения за тези вече 24 години, а и ще звучи доста нескромно сами да се изтъкваме. Все пак смятам, че най-голямо удовлетворение носи оценката на нашите партньори. Факт е, че има компании, с които сме работили в миналото и пак се връщат при нас, други, които ни препоръчват на техни контакти и не на последно място такива, с които работим повече от десет години и продължаваме. Забележете, че казвам “партньори”, а не клиенти. Причината е, че според нашето разбиране ние сме равнопоставени и заедно работим и заедно постигаме резултатите по проектите.

    Какво предстои при отделните проекти?
    Към момента сме в начална фаза на двата нови проекта в сферата на отбраната, които споменах в началото. Предстои стартът на проекта за безпилотния самолет на слънчеви батерии.
    Същевременно разширяваме екипите по някои текущи дългосрочни проекти, като този за разработване на цялостни софтуерни решения за AT&T и този за услуги по софтуерно тестване на качеството за "Сънбърд". Наскоро приключихме една от фазите по проекта за Нова Броудкастинг Груп и готвим разработването на нови, допълнителни функционалности, които подобряват потребителския опит и дават нови възможности за интеракция със съдържанието.

    Повече информация за компанията и свободните позиции в момента вижте в профила на Бианор Сървисиз в JOBS.bg тук

    ВИЖТЕ ОЩЕ
    ИТ проектите в България: По какви проекти работи МенторМейт?
    ИТ проектите в България: По какви проекти работи Proxiad?
    ИТ проектите в България: По какви проекти работи DataArt?
    ИТ проектите в България: По какви проекти работи Resolute Software?
    ИТ продуктите в България: Какви продукти разработва Progress?

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    Търговските войни биха били катастрофални за глобалния растеж
    Това каза генералният директор на Световната търговска организация
    преди 12 часа
    Личните лекари са прегледали медицинските досиета на близо 15 хил. пациенти
    Те могат да осъществят достъп до здравните досиета на своите пациентите от декември 2024
    преди 12 часа
    преди 12 часа
    Кабинетът прие компенсации за небитовите крайни клиенти заради високите цени на тока
    Според министър Станков това гарантира работните места и конкурентоспособността на бизнеса
    преди 13 часа
    Тръмп обяви проекта Stargate
    С първоначално финансиране в размер на $500 млрд. и подкрепа от OpenAI, SoftBank и Oracle, той ще гради инфраструктура за AI в САЩ