петък, 03 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    10095 прочитания

    Твоят ум може всичко

    Вижте какво сподели с публиката Тони Бюзан, световнопризнат експерт по теми, свързани с човешката памет и креативност, по време на свой семинар в София
    09 април 2013, 09:53 a+ a- a

    Изображенията стимулират нашата памет и нашата креативност, а хората сами поставят прегради пред своята изобретателност. Това послание отправи Тони Бюзан към публиката по време на своя семинар на тема „Твоят ум може всичко”, организиран от „Интер Контакт България”.

    Тони Бюзан е световнопризнат експерт по теми, свързани с развитие и трениране на мисловния процес, паметта, креативност и иновативност.Списание „Forbes” го определя като един от 5-те най-добри световни лектори и комуникатори наред с Маргарет Тачър и Михаил Горбачов.

    Едно от първите предизвикателства пред участниците в събитието бе в рамките на няколко минути да нахвърлят бележки за себе си, по които друг човек да ги представи на сцената.

    Задачата се оказа само пример, който да покаже, че хората, макар и да обичат пъстротата, са склонни да описват себе си, като използват едноцветна химикалка.

    Според Бюзан воденето на записки по този начин отегчава мозъка и крайният резултат е, че сме склонни да забравяме записаното по-лесно.

    По думите на лектора всъщност колкото и добра памет да имаме и да сме идейни по природа, ако подхождаме с грешната нагласа, няма да постигаме желания резултат. „Искам да си представите, че сте в чудесна форма. Вие сте физически силни, гъвкави, но попадате в блато. И бавно потъвате. Мислите си: „Начинът да изляза от тази ситуация е да използвам своята енергия на олимпиец”. Какво ще се случи? Ще потънете, при това по-бързо”, даде пример той. „Колкото по-интелигентен сте, по-образован, по-активен, по-фокусиран, по-любвеобилен, по-прекрасен, толкова по-бързо потъвате, ако тръгвате с грешната нагласа”, поясни Бюзан и помоли аудиторията в рамките на няколко минути да нахвърли колкото се може повече идеи за нещата, които човек може да направи с кламер и такива, които е невъзможно да бъдат направени с кламер.

    Преобладаващата част от участниците се бяха досетили за повече неща, за които не може да бъде използван кламер. „Очевидно вие сте група с негативна нагласа, но тази тенденция е глобална. Защо хората по света са по-склонни да измислят неща, които „не могат да бъдат направени”? Колко от вас смятат, че броят на нещата, които не могат да бъдат направени, е неограничен, безкраен, докато броят на идеите, които могат да бъдат реализирани, е ограничен?”- попита лекторът публиката и допълни – „Ето това ни вкарва в блатото”.

    Най-добрите предложения за неща, които не могат да бъдат направени с кламер - „оръжие” и „четка за зъби”, бяха обсъдени от всички в залата. Десет минути по-късно участниците вече бяха на мнение, че кламерът може да бъде използван за почти всичко, дори за съд за готвене при някои допълнителни условия.

    Тони Бюзан сподели, че според него тази нагласа на отрицание и привичките, които си изграждаме още от училищните ни години – да водим еднотипни, скучни бележки, са причината с времето да забравяме все по-лесно и да творим все по-трудно. По думите му има алтернативен подход и това е методът на мисловните карти. При него в центъра се поставя изображение, с което асоциираме даден проблем или въпрос. От тази картина започват криволичещи разклонения, наподобяващи клоните на дърво. На всяко ново разклонение има нова картинка, а на всеки клон - някаква ключова дума.

    „Хората по света говорят на един универсален език и това не е нито английски, нито български език, това е езикът на изображенията.Една картина ни дава повече информация, отколкото хиляда думи”, изтъкна лекторът.

    Ето и как изглежда мисловната карта, с която Тони Бюзан представи себе си:

    Вижте как Тони Бюзан представи себе си чрез метода на мисловните карти
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Pfizer увеличи прогнозата за печалба
    Причината – съкращения в разходите и по-добро от очакваното търсене на продукти за Covid
    преди 1 ден
    ОИСР очаква стабилен икономически ръст през 2024 и 2025 г.
    Очаква се обаче растежът да остане под дългосрочната средна стойност
    преди 1 ден
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    преди 2 дни
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    преди 2 дни
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    30 април 2024, 16:30
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19