петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2538 прочитания

    HR в AI време

    Как изкуственият интелект ще трансформира начина, по който се набира, задържа и оценява персонал?
    06 ноември 2019, 10:14 a+ a- a

     

    Идеята, че до 2050 машините ще ни изместят от работните ни места, е твърде опростена. Ако погледнем по-отблизо как изкуственият интелект ще засегне HR отдела, включително при набирането на персонал и мониторинга на представянето на служителите, ще ни се разкрие една по-комплексна картина, пише Financial Times в статия, част от специален доклад за това как ще живеем през 2050.

    Преглеждането на CV-та и мотивационни писма, както и провеждането на интервюта, ще бъде заместено от базирана на AI оценка на кандидата. Търсещите работа ще бъдат пресявани от алгоритми. Софтуер за рачитане на емоциите на лицето ще тества креативността и способоностите ни за решаване на проблеми, както и реакциите ни при стрес.

    Машините ще променят и типа работни места, за които хората ще кандидатстват. "По-вероятно е автоматизацията да промени радикално какво ще работят хората, отколкото да ги измести напълно", отбелязва Ксения Желтукова, директор в Nesta, британска фондация за иновации.

    След като изкуственият интелект поеме рутинините технически задачи, добрите социални умения ще станат особено търсени, сочи проучване на Nesta.

    "Типът умения, които работодателите ще търсят, ще се промени, като ще се отдава голямо значение на междуличностните и когнитивните умения, креативността и умението да се решават проблеми", посочва Желтукова. "HR екипите ще трябва да адаптират методите си, за да идентифицират и тестват тези умения, които трудно се намират".

    И макар да се смяташе, че професии с ниска квалификация, вкюлчително в строителството, земеделието, хотелиерството и ресторантьорството, са заплашени от автоматизацията, то те все още са важна част от икономиката и вероятно ще останат така и в бъдеще. 

    "Може да възникнат изцяло нови професии, които не са съществували досега - от дизайнер immersive experience (бел. ред.: изживяване, в което се потапяш), до специалист зелено строителство", отбелязва Желтукова.

    Алгоритмите ще дадат също безпрецедентна възможност на шефовете да следят и измерват продуктиввността на служителите си.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 4 часа
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 4 часа
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 5 часа
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 5 часа
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 7 часа
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години