сряда, 15 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3168 прочитания

    Защо хора с болести на обмяната трябва да се вкасинират?

    Здравното министерство публикува подробна информация по въпроса
    21 юли 2021, 08:49 a+ a- a

    Министерството на здравеопазването (МЗ) публикува информация за ваксинирането при хора с болести на обмяната - хронични заболявания, най-разпространените от които са захарен диабет, метаболитен синдром, затлъстяване.

    Натрупаният опит и направените проучвания от началото на пандемията от Covid-19 сочат, че хората, страдащи от болести на обмяната, са с повишен риск от тежко протичане, усложнения, хоспитализация, прием в интензивно отделение и дори смъртност вследствие на заразяване с коронавирусната инфекция. Единственият начин да се избегнат негативните последици на коронавируса при тези пациенти, както и при всички останали хора, е те да бъдат ваксинирани. 

    Ето защо те са една от приоритетните групи за имунизация срещу Covid-19, като до момента не са известни противопоказания за приложението на някоя от четирите одобрени в ЕС ваксини. В тази връзка Експертният съвет по „Ендокринология и болести на обмяната“ към министъра на здравеопазването препоръчва ваксинирането на пациенти със стабилни ендокринни заболявания като тиреоидит на Хашимото, Базедова болест, Адисонова болест, хипофизарни аденоми, захарен диабет тип 1 и тип 2, затлъстяване и други.

    Важно е да се знае, че научните общности по ендокринология в цял свят, както и експертите у нас, са единодушни по отношение на ползата от протективните ефекти на ваксините срещу Covid-19. Така например имунизацията е от решаващо значение за хората със захарен диабет, като ги предпазва от тежкото протичане и усложненията, свързани с коронавируса.

    Конкретно при ваксинирането срещу коронавирусната инфекция на пациенти, диагностицирани с различни болести на обмяната, е необходимо да се обърне внимание на следното:

     • при поставянето на ваксина срещу Covid-19 на пациенти с автоимунни тиреоидни заболявания трябва да се вземе предвид функционалното състояние на щитовидната жлеза, а не дотолкова конкретната болест. В частност, имунизацията при еутиреоидно състояние се извършва според препоръките за цялото население, а при хипертиреоидизъм/хипотиреоидизъм - след постигане на еутиреоидно състояние.

     • към момента няма данни за повишен риск от странични ефекти след ваксинация срещу Covid-19 при пациенти с надбъбречна недостатъчност или други хипоталамо-хипофизни и надбъбречни заболявания.

     • европейската референтна мрежа за редки болести посочва като приоритетни за имунизация пациентите с редки ендокринни болести като първичен алдостеронизъм и Синдром на Кушинг със съпътстващи артериална хипертония и захарен диабет, които повишават риска от усложнено протичане на инфекцията от Covid-19.

     • при болни с Адисонова болест или вторична надбъбречна недостатъчност и адекватно заместващо лечение с кортикостероиди, не е необходима промяна на дозата на кортикостероидите преди ваксинацията. При изява на странични ефекти след ваксиниране на пациенти с първична/вторична надбъбречна недостатъчност трябва да се спазват обичайните правила за повишаване на дозата на субституиращата стероидна терапия под контрол на ендокринолог.

     • високият риск от усложнения при инфекция с Covid-19 при пациенти, които приемат имуносупресивна терапия с кортикостероиди за системни заболявания, може да бъде намален превантивно само чрез имунизация срещу заболяването. Пациенти, при които е планирано лечение с кортикостероиди по неспешни индикации, биха могли да отложат приложението им с две седмици след ваксинацията (при липса на медицински риск) с оглед постигане на по-добър имунен отговор.

     • за да се осигури ефективно мускулно приложение на ваксините срещу Covid-19, е препоръчително имунизацията на пациенти с екстремно затлъстяване да се извършва с игли с по-голяма дължина (38 мм).

    Специалистите са категорични, че пациентите с ендокринни и обменни заболявания е добре да се имунизират срещу коронавирусната инфекция, защото при евентуално заразяване за ваксинираните рискът от тежко протичане на заболяването рязко намалява.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    Димитър Радев, БНБ: България губи милиарди заради забавянето на еврото
    БНБ и банковият сектор ще бъдат напълно готови тази година за въвеждането на еврото, БНБ ще отсече пробно 8 милиона евромонети
    преди 9 часа
    3 нови ритейл парка ще бъдат открити у нас до лятото
    Нови брандове с планове за експанзия навлизат у нас
    преди 14 часа
    В този сектор рискът от забавени плащания у нас е най-голям
    Има индикации за увеличаване на просрочията и като време, и като брой у нас, сочи доклад на Allianz Trade
    преди 14 часа
    БНБ: Икономиката ще продължи да расте
    Инфлацията ще продължи да се забавя през второто и третото тримесечие на 2024, прогнозират от Централната банка
    преди 16 часа
    Държавата пое нов дълг за 200 млн. лева
    Заемът е под формата на 6-годишни държавни ценни книжа