вторник, 07 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    6242 прочитания

    Над 50% от топ мениджърите искат да продължат да се развиват в друг сектор

    Неудовлетвореността сред висшия мениджмънт е най-вече заради прилагането на стратегии, налагани от централите в чужбина, казва Дарина Пенева - управляващ съдружник в Stanton Chase International Bulgaria
    24 ноември 2010, 10:55 a+ a- a

    Българският офис на една от най-големите компании за директен подбор на среден и висш ръководен персонал в света Stanton Chase,  проведе проучване сред топ мениджърите у нас за предизвикателствата в бизнеса и ролята им на лидери. В проучването са се включили 150 управляващи български и международни фирми на ниво президент, изпълнителен директор, мениджър за България, управител и други. Преобладават компании от сферата на бързооборотните стоки (26%), технологии (15%), финансови услуги (11%) и фармацевтична индустрия (11%).
    „За топ мениджърите съществен приоритет през 2010 продължава да бъде поддържането на стабилен паричен поток, развитието на бизнеса и подобряването на ключови мениджърски и бизнес компетенции в служителите”, обобщава Дарина, която оглавява офиса на компанията от неговото откриване през 2006. 



    Г-жо Пенева, кои са били най-важните цели, които мениджърите са си поставили за тази година и какви са очакванията им за следващата?
    Ако 2009 беше година за оптимизиране, т.е. съкращаване на разходи, то през 2010 фокусът на топ мениджмънта според нашето проучване е в посока на поддържането на стабилен паричен поток (68,2%), осигуряване на събираемост на вземанията (51%) и преструктурирането на бизнеса в отговор на съществуващата икономическа среда (51%). Почти половината от участниците са идентифицирали и откриването на таланти в организацията като основен приоритет (43%).
    Очакванията на мениджърите за следващата година са противоречиви, но все пак оптимизмът надделява. 44% са на мнение, че икономиката ще продължи да се възстановява, 31% очакват стагнация, 15% смятат, че кризата ще се задълбочи, а 10% се въздържат от каквито и да било прогнози.

    Какво показва вашето проучване, кои са най-ценните качества в трудна икономическа обстановка според мениджърите?
    Мениджърите определят като най-важни следните умения и нагласи: лидерски качества, креативност, гъвкавост, опит в управление на промени, опит в преструктуриране, както и активно самоусъвършенстване и развитие на екипите в компанията. Очевидно акцентът върху тези качества и нагласи е продиктуван от икономическата ситуация в страната и Европа, тъй като само 17% идентифицират готовността за поемане на риск като най-важна за техния бизнес.

    Те самите къде виждат своите силни и слаби страни?

    Около 2/3 от участниците в проучването посочват управленските умения и уменията за развиване на бизнес като области, в които както те, така и служителите им, се нуждаят от по-нататъшно развитие.
    На 3 и 4 място съответно в приоритетите за професионално усъвършенстване на мениджърите в страната попадат търговските умения и управлението и развитието на екипа. Бих добавила, че доста представители на висшия мениджмънт са на мнение, че HR мениджърите също трябва да участват активно в процеса на взeмане на адекватни решения за оцеляването и разрастването на бизнеса, а не само да администрират поверените им дейности, но споделят, че невинаги виждат подобни нагласи у тях.

    Кои фактори действат най-силно мотивиращо за хората в една компания днес?

    Проучването ни показва, че повечето мениджъри са най-мотивирани, когато им се предоставят възможности за взeмане на самостоятелни бизнес решения и им се гласува по-голямо доверие – съответно 77% и 65% от отговорилите са на това мнение.
    На трето място поставят делегирането на отговорност – 47%. Като цяло компании, в които работната среда предлага сигурност и стабилност и са ориентирани към хората, определено имат по-мотивирани служители. Нашите наблюдения сочат, че допълнителните социални придобивки, които в периоди на бурен растеж на икономиката бяха малко пренебрегвани от служителите, сега придобиват все по-голямо значение за тях и се възприемат като ангажираност и отношение от страна на работодателите.

    Какво действа най-негативно на продуктивността и ангажираността?
    Неудовлетвореността сред висшия мениджмънт е продиктувана основно от прилагането на стратегии, налагани от централите в чужбина, без те да бъдат съобразени с местните специфики (47% от отговорилите).
    Иначе казано, тя се дължи на усещането за липса на подкрепа и гъвкавост от страна на висшия мениджмънт. Друг също толкова демотивиращ фактор са все още ограничените бизнес възможности поради кризата. Общо за служителите на компаниите бихме могли да добавим, че причини за понижена мотивация могат да бъдат липсата на лидерски подход и личен пример от страна на мениджмънта, честите промени в стратегията без правилна комуникация, липсата на обратна връзка за представянето, липсата на достатъчно работа, както и естествено страхът от съкращение.

    Колко от мениджърите, които сте интервюирали, са склонни да сменят настоящата си позиция?
    Интересен е фактът, че повече от половината топ мениджъри смятат, че ако сменят сектора, ще имат по-големи перспективи за развитие.
    Същевременно не са малко и тези, които са по-консервативно настроени към промяна, вероятно в очакване на по-добри времена.

    Какви са причините?
    Това също е интересно да се отбележи, че няма особено единодушие и по отношение на причините, които биха ги подтикнали към промяна – за някои това са по-добри условия/пакет (31%), за други – стартирането на собствен бизнес (20%).
    Една пета не са съгласни с настоящата стратегия за развитие на компаниите, в които работят, и само 13% не виждат перспектива в индустрията, в която са в момента.

    Какви разлики забелязвате в отговорите на чуждестранните и българските мениджъри?

    Като цяло няма ясно разграничение, тъй като проучването е анонимно, но от отговорите на един отворен въпрос успяхме да подразберем мнението на чуждестранните мениджъри относно често срещаното в България (и донякъде исторически оправдано) съчетаване на ролите на собственик и управител на компания. Тяхната препоръка към собствениците е да започнат да се доверяват на наети за целта мениджъри, които да управляват компаниите им професионално – факт е, че това вече започва да се случва. Други по-общи съвети за подобрение са свързани с прозрачното управление на служителите, избягването на двойните стандарти на работното място и излизането на бизнеса от сивата икономика.
    Често при конкретни проекти сме в пряк контакт с представители на бордовете на директори на чуждестранни компании. Очакванията към местния управленски персонал, които ни споделят, са: да бъдат по-гъвкави, по-открити в комуникацията, по-самокритични, по-зрели в поведението и реакциите си, по-последователни и отворени към чужди идеи и мнения и не на последно място – да продължават да развиват уменията си за делегиране.

    Българските мениджъри – как се оценяват самите те?
    Разбира се, при представянето на проучването ние изрично подчертаваме, че българските мениджъри търсят възможности за лично развитие и подобрение на ключови компетенции и, както вече посочихме, поставят развиването на бизнеса на първо място. Въпреки че малко повече от половината участници не са очаквали такова задълбочаване на кризата, интересно е да се отбележи, че цели 73% смятат, че са успели да се справят с възникналите непредвидени предизвикателства по най-добрия възможен начин.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 7 часа
    Първата за България и региона водородна зарядна станция вече e в експлоатация
    Тя може да зарежда при двете стандартни налягания за компресиран водород
    преди 7 часа
    Ето каква част от българите са доволни от работата и заплатата си
    Близо 40% от сънародниците ни виждат в изкуствения интелект повече проблеми, отколкто възможности, сочи ново проучване
    преди 9 часа
    преди 13 часа
    Бюджетът на плюс от 600 млн. лв. през април
    Принос за това има вноската на БНБ
    преди 14 часа
    Google съкрати 200 души
    Компанията измества основните си длъжности зад граница
    преди 15 часа
    Очаква се България да се присъедини към ОИСР до края на 2025 г.
    Общо 31 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България са приети, остават още 26