Какво обичат да четат най-успелите хора у нас и по света?
Ти си това, което четеш, казват хората. Библиотеката на човек е негово своеобразно огледало. Затова Economy.bg реши да попита какво обичат да четат някои от най-успелите хора у нас и по света.
В рубриката „Любимата книга на ...“ професионалисти от различни бизнес сфери, както и популярни личности от България и света, споделят коя е любимата им книга или последната, която ги е впечатлила.
Вижте какво чете Ивелин Иванов, директор „Развойна дейност“ в DHL Enterprise Software Solutions (DHL ESS).
„Една от книгите, които особено много ме впечатлиха наскоро, е “Extreme Ownership” на Джоко Уилинк и Лийф Бабин. Двамата автори са бивши членове на един от най-ефективните и най-внушителни военни екипи в света – морски тюлени Екип 3, поделение „Bruiser“, в което служат заедно с американския снайперист Крис Кайл.
В книгата те разказват за мисиите и случките, през които преминават, участвайки във войната в Ирак, на може би най-трудното място, а именно битката за град Рамади (2006 г.), който е център на терористите по това време. Именно там те научават и споделят жизнено важните принципи на чест, смирение, отговорност и лидерство, които описват в своята книга.
Също е важно, че именно там се случва повратен момент в историята на американската армия, и в частност в начина, по който САЩ водят войни, осъзнавайки че тяхната антитерористична тактика, останала от времето на войната във Виетнам, е недостатъчна за ръководенето на операциите в Ирак. Там те преминават в режим на тясно свързано разузнаване, съставено от различни екипи (също добре описано в „One Mission: How Leaders Build A Team of Teams“ на Крис Фъсел) и гъвкава военна единица, често съставена от редовната армия, иракски войници и морската пехота, както и в доста по-гъвкав режим на организация и взимане на решения, доста приличащ на такъв в една Agile организация.
Основните мотиви, които останаха в мен след прочитането на книгата, са изцяло свързани с концепцията за поемане на екстремна отговорност за всичко – добро или лошо, проблемите и техните решения, за работата, екипа, бъдещето и активното им водене към успеха, както и това че няма лоши екипи, само лоши лидери.
Също бих препоръчал продължението на книгата - „The Dichotomy of Leadership: Balancing the Challenges of Extreme Ownership to Lead and Win“, където в детайли се разискват дванайсетте принципа, описани в първата и как да намерим баланса в тях.“
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Любимата книга на Ричард Хейууд, Ocado Technology
Любимата книга на Елена Маринова, "Мусала Софт"
Любимата книга на Стефано Балди, посланик на Италия у нас