петък, 06 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    7442 прочитания

    К-Менторинг и менторството от колеги за колеги

    Кой може да участва в програмата, каква е целта ѝ, какви резултати се очаква да постигне, разказва Кристина Косева, част от екип „Обучение, развитие и мотивиране“ в Kaufland България и автор на К-Mенторинг
    02 април 2024, 14:16 a+ a- a

    Снимки: Kaufland България

    Кристина Косева е част от екип „Обучение, развитие и мотивиране“ в Kaufland България от 2018 година. 12-годишният ѝ кариерен път преминава през няколко технологични гиганта, където работи като обучител и експерт в сферата на организационната култура и развитието на кадри. След като завършва връзки с обществеността в Софийски университет, през 2014 година продължава образованието си в Лисабон, където задълбочава познанията си в сферата на adult learning. През последната година и половина посвещава свободното си време на квалификацията Master of Strategic Learning and Development към Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) в Лондон. Казва, че в Kaufland я привлича искрената страст на хората към това, което правят, както и свързаността на бизнеса с ежедневния живот на българите. Убедена е, че промяната е единственият ни гарантиран и неизчерпаем източник на растеж и вдъхновение.

    Economy.bg се свърза с Кристина, автор на програмата, за да разкаже повече за това какво представлява тя, какви са целите ѝ, как се подбират участниците и какви резултати очаква от K-Менторинг.

    Какво представлява вътрешната менторска програма на Kaufland България?
    Това е програма, която цели да насърчи цялостния процес по обмен на знания и умения между колегите, както и да приоритизира ролята на менторството в културата на Kaufland. K-Meнторинг е сбор от утвърдени добри практики в менторството, които адаптираме за първи път към нуждите и културата на нашия бизнес. Продължителността на проекта е 4 месеца, като през този период нашият екип от отдел „Обучение, развитие и мотивиране“ ще съдейства в процеса по целеполагане, сближаване и съвместна работа в менторските тандеми. Като част от програмата екипът ни ще организира и различни събития за нетуъркинг и сближаване, както и ще предоставя качествено курирано съдържание по теми, свързани с менторството. 

    Програмата е първа по рода си в нашата организация не само на национално, но и на глобално ниво и това ни прави особено горди. Успешният ѝ старт ни кара да се надяваме, че К-Менторинг ще се превърне в част от организационната ни традиция дългосрочно. 

    Кой може да се включи в програмата и какви са критериите за участие? 
    Програмата беше разпространена до всички служители на компанията. Критерият за менторите е да имат поне три години ръководен опит в рамките на компанията, а за ментитата (б.р. хората, които се обучават) – да бъдат служители или ръководители, но с по-малко от година опит. Тъй като програмата е пилотен проект, обявихме места за 13 двойки ментор – менти. Вече имаме дори колеги, които са заявили желание да участват в следващото издание, и вярваме, че тогава инициативата ще се разгърне в още по-широк мащаб. 

    С въвеждането на програмата нашата компания продължава да демонстрира своя ангажимент към обучението и развитието на своя екип, осигурявайки средно по 6 обучения на служител на годишна база и инвестирайки над 650 хил.лв. само за 2023 г. в нови програми за придобиване на знания и умения. Можем да кажем, че резултатите, които имаме, са впечатляващи – повече от 50% от служителите остават в компанията над 5 години, а над 80% от ръководителите са вътрешно повишени.

    В какво се състои подготовката за участие на менторите и има ли някакво предварително обучение, което те получават? 
    Както менторите, така и ментитата получават пакет от ресурси, с който целим да подпомогнем участието им. Основният източник на информация, който използваме, е LinkedIn Learning, тъй като колегите ни имат безплатен достъп, а платформата съдържа богат набор от обучения по менторски теми. Освен това имаме и дигитална платформа за общността на К-Менторинг, в която освен въпроси и дискусии, предоставяме и качествено съдържание по теми като „Ролята на ментора“, „7-те навика на добрия ментор“, как да си поставяме правилните цели, изграждане на доверие, даване на обратна връзка и други. 

    Как избирате двойките ментор – менти? 
    Единственото фиксирано правило при избора на тандемите беше колегите в двойката да бъдат от различни звена на компанията. Това правило кореспондира с една от основните цели на програмата, а именно да засилим междуекипното познание и сътрудничество. При самото кандидатстване за програмата и менторите, и ментитата отговаряха на въпроси, които са свързани с целите и очакванията им от инициативата, личните им интереси, професионалните им възгледи и стремежи. 

    Истината обаче е, че смисълът на подобен менторски тандем в голяма степен е да събере хора, които са различни не само като опит, но и като социален стил, тъй като всеки от нас е готов да отиде при „подобните“ на него за съвет, но истинското развитие, както знаем, започва там, където се появява различното и необичайното за всеки един от нас.

    Кога стартира програмата и какви са първите Ви впечатления?
    Програмата стартира на 16 януари в Централния ни офис в София. Беше страхотно, че всички участници успяха да се включат присъствено в срещата, защото много от тях живеят в различни градове на страната. Поговорихме за менторството като цяло, за ролята му в съвременния бизнес свят и за целите, които си поставяме да постигнем чрез него като организация. Най-вълнуващият момент беше разкриването на менторските двойки – техните реакции, усмивки и изненада. Бързината, с която колегите се сработиха един с друг, беше изумителна. Аз лично ще помня този момент дълго като един от най-зареждащите в професионалния ми път досега. 

    Какви резултати очаквате от нея?
    Надяваме се К-Менторинг да се превърне в част от инструментите, които използваме за подобряване на междуекипната комуникация в компанията дългосрочно. 

    Очакваме програмата да допринесе за ангажираността и удовлетвореността от работата както на менторите, така и на хората, които обучават. Доказано е, че менторството е един от добрите инструменти за това да придадем по-дълбок смисъл на труда си. Сред менторите в програмата има професионалисти с безценен опит, някои от тях са в компанията почти от самото ѝ стъпване на българския пазар, други са преминали през различни звена с привидно несъпоставими дейности. Има лидери, които управляват екипи с размера на един среден бизнес в България.
    Искаме познанията и уменията на тези колеги да се запазят възможно най-дълго в нашата организация и да бъдат припознати и от младите ни колеги, които тепърва навлизат в дебрите на търговията. Един от менторите ни в програмата – Теди, ми сподели: „Възможността да общувам и да споделя опит с колеги, които са не само готови да те чуят, но и в очакване на това какво ще кажеш, е безценна. Участието ми е повече от вдъхновяващо“.

    Какви са критериите Ви за успех?
    Един от основните показатели за успеха на K-Менторинг ще бъде каква част от поставените в началото на програмата цели в тандемите са били реализирани. Някои от резултатите от програмата ще бъдат измерени едва към края на годината, тъй като ще наблюдаваме развитието на ментитата в рамките на организацията, както и доколко менторските тандеми ще се запазят във времето като вече неформални професионални приятелства. Вярвам, че чрез К-Менторинг освен 13 добре „споени“ менторски тандема, ще създадем още една силна общност, в която доверието и взаимното усъвършенстване са поставени на пиедестал. Смятам, че с това ще подсилим културата на непрекъснато учене и ще допринесем за благоприятния климат на работното място в Kaufland.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    Половината от завършилите висше образование не биха кандидатствали за позиция, която не позволява хибриден модел на работа
    Според проучване на IWG дипломантите оценяват хибридната работа като еквивалент на 13% повишение на заплатата
    преди 13 часа
    INSAIT и ETH Zurich с нов технологичен стартъп
    LogicStar AI автоматично валидира и коригира грешки в програмния код
    преди 13 часа
    До 4000 евро за кв.м.: Жилищата в престижните райони на София с нова психологическа граница
    Годишният ръст на цените в столицата се ускорява до 18.7%, сочи анализ на Bulgarian Properties
    преди 15 часа
    През 2025 г. волатилността ще бъде висока, а доларът ще остане силен
    Икономиката на еврозоната продължава да расте бавно, но в развитите страни не съществува риск от рецесия, прогнозират от iBanFirst
    преди 16 часа
    Kaufland увеличи станциите си за рециклиране в страната
    Плевен и Велико Търново също се сдобиват с машини за приемане на празни опаковки от напитки