сряда, 08 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1212 прочитания

    Проучване: Офис пазарът в София плавно се възстановява

    Компаниите от IT и BPO сектора остават основни играчи на пазара, сочи доклад на Cushman & Wakefield Forton
    03 август 2022, 10:04 a+ a- a

    сн: СО

    Лек ръст бележи делът на незаетите офис площи в София през второто тримесечие на 2022 г. Към юни той е 16.7% при 16.4% през първото тримесечие на годината. Причината е финализирането на средноголям офис проект през периода, но липсата на сериозни обеми нови площи в строеж се очаква постепенно да балансира пазара. Това сочи докладът на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton.

    Данните показват и спад на офис площите в строеж в столицата – малко над 175 000 кв. м при почти 200 000 кв. м в предходното тримесечие. Причината е липсата на новозапочнати проекти на пазара.

    “През последните месеци наблюдаваме стабилно представяне на офис пазара в София, продиктувано от постепенното връщане на служителите в офисите. Причината да не усещаме по-осезаемо ефекта от този процес е хибридният модел на работа, който трайно се настани като практика, особено в сегмента на IT и BPO бизнеса”, коментира Явор Костов, управляващ партньор в Cushman&Wakefield Forton.

    Във фокуса на наемателите устойчиво попадат споделените офиси, тъй като представят възможност за динамично разширяване на бизнеса и наемане на нови служители. Средната заетост на този тип обекти по данни на C&W Forton е над 70%.

    Сред новооткритите през периода споделени офис площи попада и MyFlex Coworking в Megapark. Новото споделено офис пространство предлага над 250 работни места и се управлява от C&W Forton. С новите площи в този сегмент общото предлагане на споделени офис площи в София надминава 50 000 кв. м.

    „Профилът на наемателите трайно се промени в сравнение с 2019 г. Все по-отчетливи са изискванията им за повече гъвкавост в договорите за наем, затова и сгради, които предлагат комбинация от стандартни и флекс офиси, ще бъдат предпочитани от компаниите”, коментира Йордан Кръстев, мениджър “Офис площи” в Cushman & Wakefield Forton.

    Като цяло офис пазарът в София показва признаци на плавно възстановяване, като наемната активност през първата половина на 2022 г. се задържа над средните нива за този период от годината, достигайки 85 444 кв. м. Този обем обаче се формира основно от подновявания на договори и премествания на наематели – общо около 70% от сделките. Тъй като тези трансакции не допринасят или има слаб принос за ръст на пазара, нетното усвояване на офис площи за шестмесечието се запазва на скромни нива – 13 387 кв. м.

    Повечето сделки са в сгради клас А в резултат от желанието на наемателите да получат по-добра работна среда. Компаниите от IT и BPO сектора остават основни играчи на пазара, като формират повече от половината от сделките през първото полугодие на 2022 г.

    Наемните цени на първокласните офиси в София остават стабилни за поредно тримесечие – 15 евро/кв. м в централната част на града и 12-14 евро/кв. м по протежение на главните пътни артерии. Нарастващите оперативни разходи оказват натиск върху наемодателите да увеличат таксата за поддръжка и обслужване, като за София тя е в диапазона 2.75 - 4 евро/кв. м.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 13 часа
    Първата за България и региона водородна зарядна станция вече e в експлоатация
    Тя може да зарежда при двете стандартни налягания за компресиран водород
    преди 13 часа
    Ето каква част от българите са доволни от работата и заплатата си
    Близо 40% от сънародниците ни виждат в изкуствения интелект повече проблеми, отколкто възможности, сочи ново проучване
    преди 15 часа
    преди 19 часа
    Бюджетът на плюс от 600 млн. лв. през април
    Принос за това има вноската на БНБ
    преди 20 часа
    Google съкрати 200 души
    Компанията измества основните си длъжности зад граница
    преди 21 часа
    Очаква се България да се присъедини към ОИСР до края на 2025 г.
    Общо 31 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България са приети, остават още 26