сряда, 08 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    899 прочитания

    Страните от ЕС се договориха за съвместимост на приложенията за проследяване на болни от Covid-19

    Така националните приложения ще функционират безпроблемно, когато ползвателите им пътуват в друга държава от ЕС
    16 юни 2020, 13:51 a+ a- a

    Държавите членки на ЕС се споразумяха за набор от технически спецификации за гарантиране на безопасен обмен на информация между националните приложения за проследяване на контактите, които се основават на децентрализирана архитектура. Това се отнася за по-голямата част от приложенията за проследяване, които вече функционират или предстои да започнат да функционират в ЕС.

    След внедряването на техническото решение тези национални приложения ще функционират безпроблемно, когато ползвателите им пътуват в друга държава от ЕС, която също следва децентрализирания подход. Това представлява значителна допълнителна стъпка към оперативна съвместимост на мобилните приложения за проследяване на случаите на заразяване с коронавирус, в момента когато държавите членки започват да премахват ограниченията за пътуване през границите по време на лятната ваканция.

    Комисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон заяви: "Тъй като туристическият сезон наближава, е важно да се гарантира, че европейските граждани могат да използват приложението от собствената си държава навсякъде в ЕС. Приложенията за проследяване на контактите могат да бъдат от полза за ограничаване на разпространението на коронавируса, особено като част от националните стратегии за премахване на мерките за изолация".

    Повечето държави членки взеха решение да въведат в употреба мобилни приложения в допълнение към ръчното проследяване на контактите и разпространението на коронавируса. Голямата част от одобрените национални приложения се основават на децентрализирана архитектура, което означава, че произволните идентификатори на ползвателите, които са били засечени в близост в рамките на определен период от време, остават в телефона и ще бъдат проверени от него за съответствие с идентификаторите на ползвателите, за които е докладвано, че са заразени. Техническата спецификация за оперативна съвместимост ще позволи тези проверки да бъдат извършвани и по отношение на ползватели, които пристигат от други държави членки, без да е необходимо изтеглянето на няколко национални приложения.

    Споделяната между приложенията информация за потребители в непосредствена близост ще се обменя в криптирана форма, така че да се възпрепятства идентифицирането на отделните лица, в съответствие със строгите насоки на ЕС относно защитата на данните в приложенията. Няма да се използват данни за географско позициониране.

    За да подпомогне по-нататъшното рационализиране на системата, Комисията ще въведе услуга по предоставяне на портал, тоест интерфейс за ефективно получаване и предаване на съответна информация между националните приложения за проследяване на контактите и сървърите. Така ще се сведе до минимум обемът на обменяните данни и съответно ще се намали потреблението на данни от страна на ползвателите.

    Държавите членки вече ще имат възможност да актуализират приложенията, за да позволят обмена на информация между националните децентрализирани приложения, веднага след като има техническа готовност за това. Комисията продължава да подкрепя работата на държавите членки за разширяване на обхвата на оперативната съвместимост, така че в него да се включат и централизираните приложения за проследяване.

    Днес Германия пусна приложение за проследяване и предупреждение за Covid-19. Притежателите на мобилни телефони сами решават дали да инсталират приложението.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    Първата за България и региона водородна зарядна станция вече e в експлоатация
    Тя може да зарежда при двете стандартни налягания за компресиран водород
    преди 16 часа
    Ето каква част от българите са доволни от работата и заплатата си
    Близо 40% от сънародниците ни виждат в изкуствения интелект повече проблеми, отколкто възможности, сочи ново проучване
    преди 18 часа
    преди 22 часа
    Бюджетът на плюс от 600 млн. лв. през април
    Принос за това има вноската на БНБ
    преди 23 часа
    Google съкрати 200 души
    Компанията измества основните си длъжности зад граница
    преди 24 часа
    Очаква се България да се присъедини към ОИСР до края на 2025 г.
    Общо 31 доклада на комитетите на ОИСР по отношение на България са приети, остават още 26