понеделник, 06 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    3385 прочитания

    МВФ: Новата реалност - нисък растеж

    Ако не се вземат мерки, стандартът на живот на бъдещите поколения ще расте със значително по-бавни темпове, предупреждават от Фонда
    08 април 2015, 10:24 a+ a- a

    От началото на глобалната финансова криза много икономики се сблъскаха с по-нисък растеж в производството, който пък може да доведе до забавяне в повишаването на жизнения стандарт в бъдеще. Това е основният извод от ново проучване на Международния валутен фонд /МВФ/, част от априлската икономическа прогноза за 2015.

    Данните от проучването показват, че ръстът на глобалното производство се е забавил рязко по време на финансовата криза.

    От МВФ отбелязват, че ако не се вземат мерки за насърчаване на иновациите, инвестициите в производствен капитал и не се противодейства на тенденцията за застаряване на населението, държавите по света ще трябва да се приспособят към нова реалност - нисък растеж.

    Потенциалното производство на една държава измерва производствения ѝ капацитет при стабилна инфлация. То зависи от два фактора на производството - труд и капиталови разходи, както и колко продуктивно се използват те.

    За да се увеличава потенциалното производство на една държава, един от тези два фактора трябва да се увеличава. В годините на глобалната финансова криза много икономики се сблъскаха със спад на един или и на двата ключови фактора за ръст на потенциалното производство.

    В развитите икономики спадът на потенциалното производство се дължи по равно на спад в капиталовите разходи и заетостта. При нововъзникващите икономики този спад се дължи основно на забавен ръст в производителността на труда.

    Според данните на МВФ, въпреки че икономическите условия се подобряват, качеството на работната сила се влошава. Демографският фактор ще играе ролята на спирачка за растежа в много икономики по света както развити, така и развиващи се, благодарение на факта, че голяма част от работната сила ще излезе в пенсия в следващите години.

    Така очакванията в средносрочен план са потенциалният растеж в развитите икономики да остане под нивата от преди кризата, а при развиващите се да се свие още.

    От МВФ заключават, че стандартът на живот може да се повишава значително по-бавно в бъдеще. В допълнение фискалната устойчивост на икономиките ще бъде по-труда за поддържане, тъй като данъците ще се увеличават по-бавно.

    Въпреки това все още има място за оптимизъм, отбелязват от фонда. Могат да се предприемат мерки, за да се стимулира потенциалното производство. Сред тях са: стимулиране на иновациите, увеличаване на производителността на труда (чрез подобряване на образователната система), увеличаване на разходите за инфраструктура (основно в развиващите се икономики), подобряване на бизнес средата, подобряване на участието на жените и възрастните хора в пазара на труда (в някои държави) и др.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    02 май 2024, 16:21
    Pfizer увеличи прогнозата за печалба
    Причината – съкращения в разходите и по-добро от очакваното търсене на продукти за Covid
    02 май 2024, 13:44
    ОИСР очаква стабилен икономически ръст през 2024 и 2025 г.
    Очаква се обаче растежът да остане под дългосрочната средна стойност
    02 май 2024, 11:25
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    02 май 2024, 09:49
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    02 май 2024, 08:03
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    30 април 2024, 16:30
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19