неделя, 05 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1638 прочитания

    Как имигрантите ще спасят световната икономика?

    Списание Economist изследва икономическия потенциал на имигрантските общности по света
    18 ноември 2011, 17:47 a+ a- a

    Вместо да издигат нови защитни стени, богатите страни трябва да отворят вратите си за имигрантските потоци. Това съветва в своя статия списание Economist.

    Страховете от прииждащите чужденци трябва да бъдат заменени от трезва оценка на ползите от тях. Имигрантските общности прехвърлят своеобразни бизнес мостове между изпращащите и приемащите държави. Те могат да бъдат важен фактор за растежа на икономиките както на родните им страни, така и на страните, в които те се заселват.

    В момента в света живеят 215 милиона мигранти първо поколение, подчертава Economist. Това е около 3% от световното население. Ако те населяват една страна, тя ще бъде по-голяма от Бразилия. Китайците, живеещи в чужбина например, са повече от французите във Франция.

    Диаспорите имат три важни предимства, отбелязва Economist. Първо, те са бърз източник на информация през границите. Ако например китайски бизнесмен в Индонезия забележи ниша на пазара за евтини чадъри, той ще уведоми веднага братовчед си, който има или познава някого с фабрика за чадъри.

    Второ, роднинските връзки са важен фактор за изграждане на доверие. Китайският собственик на фабриката за чадъри ще повярва по-лесно на братовчед си и вероятно ще може да договори сделката само чрез разговор по Skype. Това е особено валидно за развиващите се икономики, където върховенството на закона все още е слабо.

    Третото най-важно предимство на диаспорите е, че те допринасят за разпространението на добрите идеи. Голяма част от големите умове на нововъзникващите икономики са получили образованието си на Запад. Голяма част от тях се връщат у дома, където прилагат познанията и опита, натрупан в чужбина. Голяма част от китайската и индийската технологични индустрии например са доминирани от завърнали се от чужбина китайци и индийци.

    Освен идеи емигрантите изпращат и пари на роднините си и така захранват икономиките на родните си страни. Така се развенчават и митовете за изтичане на мозъци и забавяне на икономическия растеж на изпращащите страни.

    Що се отнася до ефекта върху икономиките на приемащите страни, той по-скоро е положителен, отбелязва Economist. В повечето случаи имигрантите са трудолюбиви и иновативни. Това насърчава продуктивността както и формирането на компании. Изследване на Duke University показва, че имигрантите, които съставляват 1/8 от населението на САЩ, са основали една четвърт от американските технологични и инженерни фирми.

    Чрез връзките, които те прокарват между Запада и Изтока, имигрантите помагат на компаниите от богатите страни да стъпят на пазарите в нововъзникващите икономики. Изследване на Harvard Business School показва, че за американски компании с китайски служители е по-лесно да се установяват в Китай.

    Въпреки икономическите ползи, антиимигрантските настроения в богатите страни се засилват значително напоследък. Те се подхранват от два широко разпространени мита по отношение на имигрантите: имигрантите отнемат работни места от местното население и са причина за понижаване на заплатите; имигрантите източват държавната хазна като повишават разходите за социално осигуряване и здравеопазване.

    Много изследвания развенчават първия мит, като показват, че голяма част от имигрантите са заети в сектори, където няма директна конкуренция между тях и местното население. От друга страна, проучвания във Великобритания например показват, че имигрантите търсят социални помощи в по-малка степен от местните хора.

    В заключение Economist подчертава, че затварянето на вратите пред мигрантите в богатите страни е опасно. Защото чрез миграционните процеси в застаряващите западни икономики пристигат млади хора с идеи. А това е от полза както за хората, които пристигат с куфари и мечти, така и за тези, които ги приемат. 
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    02 май 2024, 16:21
    Pfizer увеличи прогнозата за печалба
    Причината – съкращения в разходите и по-добро от очакваното търсене на продукти за Covid
    02 май 2024, 13:44
    ОИСР очаква стабилен икономически ръст през 2024 и 2025 г.
    Очаква се обаче растежът да остане под дългосрочната средна стойност
    02 май 2024, 11:25
    OpenAI се споразумя с Financial Times
    Компанията за изкуствен интелект ще може да използва данни на изданието, за да обучава езиковите си модели
    02 май 2024, 09:49
    Федералният резерв остави лихвите непроменени
    Не е ясно дали американската централна банка ще успее да направи 3 намаления на лихвените проценти тази година
    02 май 2024, 08:03
    Coca-Cola ще използва облачните AI услуги на Google
    Сделката е на стойност $1,1 милиарда
    30 април 2024, 16:30
    Изследователски институт по иновативна медицина ще бъде открит в МУ-София
    Ще се провеждат проучвания на злокачествени тумори и изследвания, свързани с усложненията от Ковид-19