Управляващият директор на МВФ смята, че публичният сектор трябва да предложи повече насоки
Снимка: МВФ
Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) призова страните да предприемат по-активни усилия за разработване на цифрови валути на централната банка (CBDC). Единадесет държави, включително редица в Карибите и Нигерия, вече стартираха CBDC. Около 120 други ги изследват, въпреки че напредъкът и подходите се различават значително, а някои дори са изоставили идеята напълно, отбелязва „Ройтерс“.
„Може би сме в момент, в който публичният сектор трябва да предложи малко повече насоки“, каза управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева в реч в Сингапур. „Да не се тълпи, да не създава проблеми“, добави тя. „Но да действа като катализатор, да гарантира безопасност и ефективност и да противодейства на фрагментацията.“
Тя направи забележките си, когато МВФ публикува първата част от „виртуален наръчник“ за CBDC, предназначен да помогне на страните с процеса на проектиране и настройка и да гарантира, че новите технологии са глобално оперативно съвместими.
Поддръжниците казват, че CBDC ще модернизират плащанията с нова функционалност и ще осигурят алтернатива на физическите пари в брой, които изглежда са в краен упадък. Но остават въпроси защо те представляват напредък, когато настоящите системи вече са способни на много от предложените предимства, а страни като Нигерия, които вече са пуснали CBDC, виждат много слабо възприемане сред обществеността.
Георгиева каза, че с бързото развитие на технологиите, държавите трябва да продължат напред с развитието сега, за да не се окажат изостанали в бъдеще.
„Ако не друго, трябва да вдигнем друго платно, за да наберем скорост“, каза тя, оприличавайки усилията на морско пътуване. „Светът се променя по-бързо, отколкото повечето си представят“.