петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5329 прочитания

    Китайски инвеститори искат да изградят „икономически град“ край Пловдив

    Проектът може да бъде реализиран в рамките на 3 години
    06 април 2016, 09:36 a+ a- a

    Инвеститори от побратимения китайския град Шенджен искат да изградят цял нов „икономически град“ близо до Пловдив, съобщиха от общината. Проектът е пилотен както за България, така и за цяла Европа. Изграждането му е основано на новата концепция на китайското правителство „Един път, един пояс” (One road, one belt) за обхващане на света чрез икономически отношения по пътя на коприната.

    Инвеститорите са избрали България и регион Пловдив след предварителни проучвания на инвестиционен климат и с подкрепата на китайското правителство. В конкретния случай се предвижда китайски фирми и фирми от региона да извършват обмен по отношение на бизнес, логистика и изложбени площи. Идеята е чрез предоставяне на услуги да се осъществи мост между китайския и европейския бизнес.

    След посещението си в Тракия икономическа зона представителите на китайския холдинг определиха Пловдив като добро място за развитие и обмен на икономика и култура. Те заявиха, че на база платформата за обмен „Един път, един пояс” могат да участват фирми от Русия, Китай, Северна Африка, Близкия Изток и разбира се Европа. По този начин ще се осигури директен достъп на български фирми до пазарите на тези страни и обратно. Така регион Пловдив ще се превърне в дистрибуционен център за физическото придвижване на стоки към Европа и Близкия Изток.

    В срещата в Пловдив са участвали Розалин Петков, зам.-кмет „Общинска икономика, здравеопазване, екология и управление на отпадъците”, Чангцинг Джанг, президент на департамент „Китай“ в Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, Чен Зонгжан, председател на холдинг „Портър Сити”, Тян Ксиянг, вицепрезидент, инж. Пламен Панчев, създател на Тракия икономическа зона и председател на Съвета на директорите на „Сиенит холдинг“ АД – дивелъпър на Тракия икономическа зона, и Валентина Александрова, съветник на министъра на икономиката.

    Г-н Чен Зонгжан сподели, че се надява за 3 години проектът да бъде реализиран и да получат пълното съдействие на Община Пловдив, както и на българската държава.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 23 минути
    45 преподаватели от България, Словения и Сърбия станаха част от първата международна мрежа от STEAM начални учители
    Издателство „Клет България“ е водещ координатор по проекта, чиято задача е въвеждането на STEM/STEAM обучението от 1. до 4. клас
    преди 1 час
    Проучване: 77% от компаниите у нас предлагат хибриден модел на работа
    С 10% са нараснали възнагражденията през 2023, за тази година ръстът е от 7%, сочи проучване на Mercer Marsh Benefits
    преди 43 минути
    След Биткойн Халвинга: За какво да внимаваме
    Информация за потенциалните възможности и рискове дават от Binance
    преди 2 часа
    Окончателно: Либерализацията на пазара на ток за бита беше отложена с 1 година
    НС прие на второ четене промени в Закона за енергетиката
    преди 3 часа
    Спад в броя на сделките с имоти у нас
    Средните цени на жилищата задържат нивата си през първото тримесечие на 2024, отчитат от Arco Real Estate