Западноевропейски банки теглят масово пари от източноевропейските си клонове, предупреждават от Standard & Poor's
Заради икономическите проблеми в еврозоната западноевропейските банки изтеглят значителен обем от средства от Източна Европа. Това се посочва в доклад на Standard & Poor's (S&P), цитиран от Bloomberg.
Изтеглянето на капитали оказва негативно влияние върху перспективите за растеж в региона и най-вече в Унгария и Полша. Изтеглянето на средства отслабва също потребителското търсене в някои страни, предупреждават анализаторите от S&P.
Новите регулаторни изисквания към банките в Западна Европа предполагат, че в случай на финансова криза, клоновете им в Източна Европа не могат да разчитат както досега на финансова подкрепа от банките майки.
„Притеснително е, че западните банки изтеглят значителни средства от региона. Вече наблюдаваме свиване на външното финансиране за унгарския банков сектор в размер на 15% от БВП. Това наистина е значително изтичане на капитал”, отбелзява Франк Хил, анализаторът от S&P.
Три четвърти от банковите активи в Източна Европа се държат от западни банки като UniCredit, Raiffeisen, ErsteGroup и Societe Generale, припомня Bloomberg. Част от тях присъстват и в България.
Инвеститорите се опасяват, че отливът на капитали ще затрудни възстановяването в Източна Европа.