понеделник, 20 май 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    569 прочитания

    Водим преговори с ЕС за нов механизъм в помощ на туристическия бранш

    Туризмът в България и Румъния не е равнопоставен на този в останалата част от Европа, заяви министър Динкова
    10 януари 2024, 08:15 a+ a- a

    Снимка: МТ

    Министерството на туризма води преговори с представители на Европейската комисия за изработването на компенсаторни мерки, с оглед на цялата критична външно-политическа ситуация. В момента Министерството на туризма, съвместно с българския туристически бранш, работят върху оформянето на тези мерки.

    „Антиковидният и след ковидният помощен пакет изпълниха своята роля, но Европа и Светът са изправени пред нови кризисни ситуации като военните конфликти в Украйна и ивицата Газа. България и Румъния се намират в непосредствена близост до войната в Украйна, именно за това и последствията, които българският туризъм изпитва, са по-тежки от останалата част на Европа“, заяви министърът на туризма Зарица Динкова.

    Министър Динкова подчерта, че министерството вече поставили пред представители на ЕК въпроса за удължаване на пакета от 9% ДДС за туристическия бранш. Към момента обаче индикациите в тази посока са по-скоро негативни, тъй като браншът вече се е възползвал от тази мярка, а повторното ѝ реализиране е невъзможно.

    „Съответно ние ще се фокусираме в преговорите и разчитаме на партньорството ни с бизнеса в това отношение. Съвместно ще разработим нашето предложение за нов пакет от помощи за България и Румъния, така че туризмът у нас да бъде компенсиран, защото именно той в момента не е равнопоставен с туристическия бранш в Европа“, посочи още Зарица Динкова.

    Асоциация на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) подчерта, че още в началото на миналата година бизнесът е повдигнал този въпрос, но едва сега са предприети конкретни стъпки за разрешаване на проблема.

    „Ние, не излезли още от ковид кризата, влязохме в още една криза, което обаче ни поставя в едно неконкурентоспособно положение спрямо европейските ни колеги. Когато няма бизнес и няма продажби, това дали ставката на ДДС е намалена или не, няма никакво значение, защото бизнесът не може да се възползва от нея“, заяви Даниела Стоева, заместник-председател на АБТТА и първи български представител в Изпълнителното бюро на Европейския комитет на туристическите агенции и асоциации (ЕКТАА).

    В допълнение Даниела Стоева благодари на Министерството на туризма, че е застанало зад бизнеса и е подпомогнало действието на мярката да се удължи с 6 месеца, като изрази надежда, че ще се намери разбиране и начин тя да бъде удължена и до края на годината.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    ЕК заплаши да глоби Microsoft заради AI рискове в търсачката Bing
    Брюксел е разтревожен от рисковете от "халюцинации" и разпространението на deepfakes
    преди 4 часа
    БАН: Членството в еврозоната може да се отложи и след 2025
    Инфлацията постепенно ще намалява, но ще бъде по-висока от обичайната през предходното десетилетие
    преди 6 часа
    София Тех Парк ще е домакин на South East European Innovators Challenge
    Инициативата е на алианс от научно-технологични паркове в Югоизточна Европа
    преди 7 часа
    Нови 80 млн. лв. за заплати във висшето образование у нас
    Повишението ще обхване 33 държавни университети