И къде се подрежда България в класацията по щастие на британската национална статистика?
Скандинавките народи може и да плащат едни от най-високите данъци, но също така са и най-щастливите в Европа според последните данни на британската национална статистика, публикувани от EU Observer. Девет от всеки десет души в Дания и Финландия описват себе си като щастливи и удовлетворени от живота си. За сравнение средният процент за ЕС е 69%.
В другия край на скалата са българите. Само 38% от тях са доволни от своя живот. Българите са на дъното и в класацията по удовлетвореност от семейния и социалния си живот. Те са и хората, които най-вероятно не биха участвали в никакъв вид спортно занимание.
Само 12% от запитаните българи са спортували през последната седмица. Това е 6 пъти по-малко от финландците. Същото съотношение се наблюдава и що се отнася до това дали животът си заслужава.
Що се отнася до здравето, хората в Малта и Швеция се радват на добро здраве до 71-2-годишна възраст. Средната възраст, до която европейците са здрави е 61 години. При чувството за общност нещата също са доста различни. Докато само 58% от германците твърдят, че имат топли взаимоотношения със съседите си, това важи за 80% от румънците и хората, живеещи в Кипър.
Проучването се базира на данни от Евростат, Европейското проучване за качество на живота, Евробарометър, програмата за оценка на международни студенти и World Gallup Poll. То подрежда 41 отделни показателя за просперитет, включително здраве, лично богатство, заетост и комфорт на мястото, където живеят хората.