Социалистът Франсоа Оланд победи с малка преднина на първи тур на президентските избори във Франция
Нощ на изненадите във Франция. Социалистът Франсоа Оланд изпревари настоящия държавен глава Никола Саркози на първия тур на президентските избори. Преднината му е минимална (за Оланд са гласували 28.6% от французите срещу 27.1% за Саркози), но знакова, коментират анализатори. Това е първият път в историята на Франция, при който президентът с изтичащ мандат не води на първия кръг от изборите.
Втората и по-шокираща изненада се оказа рекордния процент подкрепа за кандидатката на Националния фронт Марин льо Пен. Тя спечели одобрението на 18% от французите. Това е най-впечатляващият резултат на крайнодесен кандидат в политическата история на Франция.
Предишният рекорд за крайната десница на президентски избори бе през 2002, когато баща й Жан-Мари льо Пен изненадващо получи почти 17 на сто от гласовете и се класира за втори тур с тогавашния президент Жак Ширак.
Именно крайнодесните гласоподаватели могат да решат изхода от спора за следващ президент на Франция, коментира агенция Reuters.
Третата изненада се оказа високата избирателна активност от 80%. Според Reuters надпреварата е била мотивирана предимно от факта, че избирателите не харесват показния управленски стил на Саркози и неспособността му да се справи с безработицата, а не толкова от политическите му различия с опонента социалист Оланд.
След пет години начело на петата най-голяма икономика в света, ядрена сила и член на Съвета за сигурност на ООН, Саркози може да последва пътя на още 10 лидери на страни – членки на еврозоната, които загубиха постовете си от началото на кризата през 2009. Ако иска да победи на втория тур на 6 май, той ще трябва да привлече на своя страна крайнодесните гласоподаватели.
57-годишният Оланд, на който социолозите предричат победа на втори тур с между 53 и 56%, обеща да върне Европа към икономически растеж и заетост. Сред най-ярките му обещания обаче е предложението му да се облагат със 75% доходите на всички, които печелят над 1 милиона евро годишно.
Независимо кой ще седне в президентското кресло след 6 май обаче, ще трябва да наложи още по-строги мерки за икономии, отколкото е дръзнал да признае в предизборната си кампания, орязвайки публичните разходи и вдигайки данъците, за да намали бюджетния дефицит, коментират финансови анализатори, цитирани от Reuters.