понеделник, 29 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    8937 прочитания

    Давос 2015: Изкуственият интелект може да бъде заплаха още за следващото поколение

    Специалисти и учени коментираха темата в рамките на форума
    22 януари 2015, 17:15 a+ a- a

    Интелектът на машините ще изпревари човешкия в рамките на едно поколение. Това прогнозира Стюарт Ръсел, професор по компютърни науки в UC Berkeley и водещ специалист в областта на изкуствения интелект, по време на Световния икономически форум в Давос. Актуалната тема за опасностите, които крие напредъкът на умните машини, не остана извън обсега на срещата. Професор Ръсел обърна внимание, че предизвикателствата пред бизнес и политическите лидери са да контролират този напредък, като гарантират, че компютрите ще продължават да обслужват нуждите на хората, а няма да се превърнат в заплаха за тях.

    Други експерти обърнаха внимание, че в близко бъдеще не е изключено роботи-социопати“ да се превърнат в реална заплаха за човешката раса. Машините например не са способни да имитират двугодишно дете или да разказват шеги, което им приписва качества на социопати.  Кен Голбърг, професор в UC Berkeley и специалист по роботика, смята, че колкото и да продължи напредъкът на технологиите, едва ли някога ще видим машина с чувство за хумор. 

    В глобалния си доклад за основните рискове пред човечеството през 2015 Световният икономически форум признава постиженията и ползите в областта на изкуствения интелект, но заедно с това предупреждава, че в бъдеще може да се стигне до съзнателното му злонамерено използване.

    Най-голямата непосредствена опасност от развитието на изкуствения интелект е създаването на автономни оръжия, следвана от разрушаване на установените форми на заетост в средносрочен период. Вече виждаме как компютрите започват да заменят все повече хора на пазара на труда. 

    И въпреки опасностите, които крие изкуственият интелект, психологът Алисън Гопник е на мнение, че „човешката глупост винаги ще бъде по-голяма заплаха за нашето бъдеще от изкуствения интелект“. А истинската опасност се крие в комбинацията между двете. Именно заради това според Гопник трябва да помислим повече за начина, по който регулираме напредъка на машините. 

    Преди няколко дни учени и специалисти, които се занимават с технологии, подписаха отворено писмо, с което призовава да бъдат проучени заплахите, които крие изкуственият интелект. Под документа подписите си сложиха и Стивън Хокинг и Елън Мъск.  

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    26 април 2024, 14:45
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    26 април 2024, 14:34
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    26 април 2024, 14:14
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    26 април 2024, 13:50
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    26 април 2024, 11:47
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години