понеделник, 29 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4456 прочитания

    Необходимо зло

    Какви предимства и опасности носи използването на лични мобилни устройства на работното място?
    06 януари 2012, 14:48 a+ a- a

    Троянски кон в офиса. Така повечето ИТ директори възприемат миграцията на работното място на технологии, които служителите използват у дома. Феноменът, наречен „consumerization of IT”, набира все повече сили. Той обаче изправя пред сериозни предизвикателства компаниите, които не са подготвени за евентуалните рискове от масовото проникване на потребителски технологии в офиса. Въпреки опасностите фирмите не могат да си позволяват да пренебрегнат новата тенденция, защото тя има и много предимства.

    Ползи
    С постепенното размиване на границата между личния живот и работата все повече хора разчитат на личните си мобилни устройства като смартфони и таблети, за да могат отвсякъде и по всяко време да отметнат някоя служебна задача. Това увеличава значително продуктивността им. Освен това им позволява значителна гъвкавост. Друг плюс е, че служителите се чувстват по-комфортно със собствените си устройства, което също се отразява на продуктивността им.

    Рискове
    Напливът от лични електронни устройства на работното място обаче крие и опасности. Много изследвания сочат, че се увеличават атаките към „умните” телефони. Разработват се все повече вируси и зловредни приложения с цел кражба на данни.

    Друг риск е, че служителите не защитават адекватно мобилните си устройства. Те заключват къщите и колите си, но пропускат да направят същото с електронните си играчки. Много малко хора използват парола за смартфоните си, въпреки че ги използват и за работа, показва проучване, цитирано от Economist.

    Проблем също е, че много служебни лаптопи и таблети се използват и от други членове на семейството.

    Факти
    Навлизането на потребителските технологии в бизнеса се случва независимо от съпротивата на някои критици. Близо 60% от германските фирми позволяват на служителите си да ползват личните си мобилни устройства за работа, посочва германският вестник Handelsblatt, като цитира проучването Consumerization Report 2011. В САЩ 75% от работодателите допускат частни устройства в офиса.

    Най-бързо промените възприемат компании с голям процент мобилни служители.

    В много случаи обаче фирмите нямат изградена политика по отношение на употребата на лични устройства за служебни цели. ИТ отделите също не са подготвени за това и се адаптират бавно към промените.

    Мерки
    Тъй като процесът „consumerization of IT” изглежда необратим, компаниите трябва да предприемат адекватни мерки, за да гарантират сигурността си. Една от основните стъпки в тази посока е мониторинг на устройствата, които се свързват към мрежата, с цел определяне мащаба на заплахата. Трябва да се дефинира ясно също поддръжката и защитата на притежавани от служителите устройства.

    Прегръщане на промяната

    Да се прегърнат промените според повечето експерти е най-доброто решение в случая. Вместо да се блокират личните устройства, трябва да се формулират практики и политики, които да позволят максимална изгода при нисък риск.

    Вижте какви предизвикателства носи феноменът „consumerization of IT”:


    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    26 април 2024, 14:45
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    26 април 2024, 14:34
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    26 април 2024, 14:14
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    26 април 2024, 13:50
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    26 април 2024, 11:47
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години