неделя, 28 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    761 прочитания

    Сам Алтман отново е CEO на OpenAI

    Компанията има и нов борд на директорите
    22 ноември 2023, 14:32 a+ a- a

    Изображение: OpenAI

    Отстраненият лидер на създателя на ChatGPT OpenAI се завръща в компанията, която го уволни в края на миналата седмица. Така приключва продължилата дни борба за власт, която шокира технологичната индустрия и насочи вниманието към конфликтите около безопасното изграждане на изкуствен интелект (ИИ/AI), коментира AP.

    Базираната в Сан Франциско OpenAI съобщи в изявление късно във вторник (21 номври): „Постигнахме принципно споразумение Сам Алтман да се върне в OpenAI като главен изпълнителен директор с нов първоначален борд.“

    Бордът, който заменя този, който уволни Алтман в петък (17 ноември), ще бъде ръководен от бившия съизпълнителен директор на Salesforce Брет Тейлър, който бе председател на борда на Twitter преди поглъщането му от Илон Мъск миналата година. Другите членове ще бъдат бившият министър на финансите на САЩ Лари Съмърс и изпълнителният директор на Quora Адам Д’Анджело.

    Предишният борд на директорите на OpenAI, който включваше Д’Анджело, отказа да посочи конкретни причини защо е уволнил Алтман, което доведе до уикенд на вътрешен конфликт в компанията и нарастващ външен натиск от страна на инвеститорите на стартъпа.

    Хаосът също така подчерта разликите между Алтман, който се превърна в лицето на бързата комерсиализация на генеративния AI след пристигането на ChatGPT преди година, и членовете на борда на компанията, които изразиха дълбоки резерви относно рисковете за безопасността, породени от AI, тъй като става все по-напреднал.

    Microsoft, която е инвестирала милиарди долари в OpenAI и има права върху текущата си технология, бързо нае Алтман в понеделник (20 ноември), както и друг съосновател и бивш президент, Грег Брокман, който напусна в знак на протест след отстраняването на Алтман. Това насърчи почти всичките 770 служители на стартъпа, които заплашиха, че също ще напуснат и подписаха писмо, призоваващо за оставката на борда и завръщането на Алтман.

    Един от четиримата членове на борда, участвали в отстраняването на Алтман, съоснователят на OpenAI и главен учен Иля Сутскевер, по-късно изрази съжаление и се присъедини към призива за оставка на борда.

    През последните дни Microsoft обеща да приветства всички служители, които искат да последват Алтман и Брокман, в нов изследователски отдел за изкуствен интелект в софтуерния гигант. Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела също изясни в серия от интервюта в понеделник, че все още е отворен за възможността Алтман да се върне към OpenAI, стига проблемите с управлението на стартъпа да бъдат решени.

    „Окуражени сме от промените в борда на OpenAI“, написа Надела в X късно във вторник. „Вярваме, че това е първата съществена стъпка по пътя към по-стабилно, добре информирано и ефективно управление.“

    В собствената си публикация Алтман каза, че „с новия борд и (с) подкрепата на Сатя, очаквам с нетърпение да се върна към OpenAI и да надградя нашето силно партньорство с (Microsoft).“
    Съоснован от Алтман като организация с нестопанска цел с мисия за безопасно изграждане на така наречения изкуствен общ интелект, който превъзхожда хората и е от полза за човечеството, OpenAI по-късно се превръща в бизнес с печалба, но все още се управлява от неговия борд на директорите с нестопанска цел. Все още не е ясно дали структурата на борда ще се промени с новоназначените членове.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 дни
    ОИСР: 15-годишните у нас с по-ниски очаквания за завършване на висше от връстниците си по света
    Социално-емоционалните умения са решаващи за академичния успех, професионалната реализация и качеството на живот на младежите, сочи проучване на ОИСР
    преди 2 дни
    Метрото ще се разшири с 2 станции в "Люлин"
    Прогнозната цена е 147 млн. лева, ще се търси финансиране и от ЕС
    преди 2 дни
    За първи път: Пускат 7 двуетажни влака у нас
    Полска фирма ще достави на България влаковете за над 300 милиона лева
    преди 2 дни
    Българските иновативни училища влизат в мрежата на ОИСР
    Създателят на изследването PISA е у нас, за да представи резултатите от социално-емоционалните умения на учениците по света
    преди 2 дни
    Делойт Централна Европа откри нов хъб в София
    Екипът в София в момента се състои от 50 професионалисти, амбицията е да се увеличи до 500 през следващите няколко години