петък, 26 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2310 прочитания

    Проф. Кантарджиев: СЗО приоритизира лабораторните тестове

    Той обясни какви са видовете бързи тестове и уточни, че не са надеждни за надзор на заболяването
    24 март 2020, 09:21 a+ a- a

    На 22 март СЗО разпространи нови препоръки, свързани с тестуването за коронавирус. В тях се приоритизират лабораторните тестове, а документът се отнася само и единствено до генетичните изследвания с PCR метода за доказване РНК на вируса, обясни проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб.

    Ген. Венцислав Мутафчийски обясни: „Ние не сме против бързите тестове, ние сме против хора с фалшиво отрицателни резултати да се разхождат все едно са здрави, против съм хората да получават самочувствие че са здрави, а да се разхождат и да заразяват останалите.“

    Проф. Кантарджиев обясни, че т. нар. бързи тестове не са бързи, само така се наричат но се правят доста лесно на фона на CPR метода. Те тестове са два вида:
    - едните показват антиген – наличие на вируса в засегнатите тъкани в задния назофарингс – бърка се с тампон, както и при генетичните изследвания, за да се вземе материал за изследване. Този тест се ползва за ранна диагностика (при първи симптоми като болки в гърлото и/или хрема), тъй като показва ранното наличие на болестта. Той не може да се прави в домашни условия, тъй като изисква лабораторна обработка.
    - втората група са за доказване на антитела имунен отговор – ако човек се зарази днес, започва да отделя вируса след 4-я ден, между 5 и 8 ден получава симптоми, а между 7 и 10 ден започва да отделя антитела, които се установяват много лесно в капка кръв. Тестът е бърз, но показва, че човек вече е развил заболяването и има имунен отговор.

    Мнението на щаба за бързите тестове е: която болница може да ги осигури, да ги ползва, но според СЗО не са надеждни за надзора на заболяването, уточни проф. Кантарджиев. 

    Хората в лабораториите работят денонощно. В отговор на журналистически въпрос проф. Кантарджиев каза всеки, който може да прави тестове да ги прави, а когато има съмнение в резултата да ги изпращат към Националната референтна лаборатория.

    Всяка лаборатория, която работи респираторни инфекции и хепатит Ц, може веднага да започне да работи коронавоирус, обясни още директора на НЦЗПБ, като уточни че частните лаборатории имат много голям капацитет.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 37 минути
    Проучване: 77% от компаниите у нас предлагат хибриден модел на работа
    С 10% са нараснали възнагражденията през 2023, за тази година ръстът е от 7%, сочи проучване на Mercer Marsh Benefits
    преди 9 минути
    След Биткойн Халвинга: За какво да внимаваме
    Информация за потенциалните възможности и рискове дават от Binance
    преди 1 час
    Окончателно: Либерализацията на пазара на ток за бита беше отложена с 1 година
    НС прие на второ четене промени в Закона за енергетиката
    преди 2 часа
    Спад в броя на сделките с имоти у нас
    Средните цени на жилищата задържат нивата си през първото тримесечие на 2024, отчитат от Arco Real Estate
    преди 19 часа
    Най-мащабната германска инвестиция в България: „Аурубис“ разширява производството си у нас
    Компанията откри инвестиция за 800 млн. лв. в медодобивния завод край Пирдоп и Златица