„Чисти сметки, добри приятели”. Така австрийският канцлер Вернер Файман обобщи идеята за новия фискален пакт на ЕС, с който ще се въведе по-строга фискална дисциплина и наказания за недисциплинираните страни.
Пактът беше подкрепен от 25 страни - членки на ЕС, включително и България. Чехия и Великобритания се обявиха против. Като мотив за изненадващото си решение чехите посочиха „конституционни проблеми”.
Вижте коментарите на Жозе Мануел Барозо и Херман ван Ромпой
Въпреки неучастието на две страни в новия съюз, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозо определи постигнатото като „внушително”.
„Целта на новия договор е засилване на отговорността и контрола”, отбеляза председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. „Всяка страна, която го подпише, е длъжна да приеме „златното правило” за балансиран бюджет и да го впише на конституционно или друго подобно ниво”, допълни още той.
Пактът трябва да бъде подписан през март. За да влезе в сила той трябва да бъде ратифициран най-малко от 12 страни от еврозоната.
През юли ще започне работа новият фонд за финансова стабилност, известен като Европейския стабилизационен механизъм. Той ще разполага с активи от 500 милиарда евро, които могат да се използват при кризи.
Пактът предвижда автоматични глоби за държавите от еврозоната, които нарушават ограниченията за дълга и дефицита. Освен това Съдът на ЕС ще може да налага санкции на страните, които не спазват новите правила.
Вижте още какво предвижда новият фискален пакт:
Премиерът Бойко Борисов коментира, че страната ни няма да сложи подписа си под споразумението, ако поискат от нея да координира данъчната си политика с останалите европейски партньори. Според него сегашният текст на пакта не предвижда такива ангажименти.
Лидерите на ЕС се договориха и за мерки за стимулиране на икономическия растеж и заетостта, най-вече сред младежите.
Дали пактът ще успее да извади Европа от кризата, предстои да видим. Едно е сигурно: той е победа за германския канцлер Ангела Меркел, която от месеци се опитва да наложи по-строга бюджетна дисциплина, коментира британският вестник Financial Times.